Ahmet DEMİRDAĞ ” Her Elazığlı Kardeşimin Bir Kültür Elçisi Olmasını Temenni Ediyorum”

12b5e4fb-9bd9-4584-a897-adc7c09053a5
Abone Ol
Daha Fazla

Elazığ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirdağ, kültürün yozlaşması ve Elazığ kültürüne yönelik faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Demirdağ, bir toplumun yaşadıkları, duydukları, duyumsadıklarını kendinden sonraki kuşaklara aktarmasının kültür olduğunu ve toplumların en büyük mirası olduğunu belirterek ” Kültür insan yaşamına bağlı olarak değişebilir özellikle iletişim çağı içerisinde olmamız kültürel değişikliklere neden olabilir bizler kendi kültürel değerlerimizi ön plana çıkararak diğer kültürlerden faydalanıp bu durumu avantaja çevirmemiz gerekir” dedi.

“Harput kültürü çok geniş değerlere sahip olan bir kültürdür”

Demirdağ, “Anadolu başlı başına bir kültür merkezidir. Anadolu’nun içerisinde de bazı bölgeler kendine özgü bir merkez özelliği taşır bu duruma baktığımız zaman Harput da bir kültür merkezidir. Musikisi, halk bilimi ve tarihi olarak çok geniş değerlere sahip olan bir kültürdür.  Harput kültürünü yaşatmak ve bir sonraki nesillere aktarmak bizim için çok önemli özellikle halk oyunlarımız, yemek kültürümüz ve tarihi güzelliklerimizin korunması, bir sonraki nesillere aktarılması için halk eğitim merkezlerimiz ve valiliğimiz aracılığıyla önemli çalışmalar yapmaktayız.”

Harput musikisine ve tiyatroya da dikkat çeken Demirdağ, “Harput musikisine rağbetin fazla olduğunu görüyoruz  halen canlı bir biçimde yaşanıyor ve seviliyor aynı şekilde tiyatro kültürüne de ciddi anlamda Elazığ’da bir yönelim var devlet tiyatrolarımızda tiyatro günlerimiz sayıca fazla olan izleyici kitlesiyle buluşuyor” dedi.

“Elazığ gençliğinin Harput kültürünü unutmadığını düşünüyorum”

Ülkemizde kültürel değişimin yaşandığını biraz daha modern bir kültür anlayışının insanlarda hakim olduğunu vurgulayan Demirdağ ” Gençlerimizde de böyle bir eğilim elbette var ama ben Elazığ gençliğinin Harput kültürünü unutmadığını düşünüyorum. Gençleri kültürümüzün özüne yaklaştırmak biz büyüklerimizin önemli bir görevidir” dedi..

Toplumların kendi kültürleriyle var olacağını ve sadece  kültürlerine sahip çıkarak bir sonraki nesillere aktarabileceklerini söyleyen Demirdağ, “Elazığ insanının temsil kabiliyeti dışarıda çok yüksektir dolayısıyla her Elazığlı kardeşimin bir kültür elçisi olmasını temenni ediyorum” sözlerini ekledi.

Haber: Beyza Bişkin-Şevval Özlü

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!