ALMİLA TİYATRO ATÖLYESİ NASIL BÜYÜDÜ?

FB_IMG_1534795404711
Abone Ol
Daha Fazla

           10 YIL, 32 FARKLI OYUN, 168 SAHNE

20 Ağustos 2011 yılında yaktığımız kıvılcım bugün büyük bir yangına dönüştü. Adı görklü Peygamberimizin buyurduğu gibi ; ‘’En uzak yolculuklara dahi ufak bir adımla başlanır.’’ Hadisi bizlere ilham oldu. Almila Tiyatro Atölyesi olarak 10 yıl içerisinde 32 farklı tiyatro oyunuyla 168 kez sahne alma başarısı gösterdik. Bu başarı çok çalışmamızın yanı sıra ailelerimizin rızası ve duasıyla gerçekleştiğini biliyoruz. 2011 yılı dahil olmak üzere her yıl düzenli olarak oyunlarını sahneleyen nadir ekiplerden biri olduk. Hatta pandemi dönemi 2020 yılında tedbirli şekilde 8 kez sahne alarak kendi yıllık rekorumuzu kırdık. Bunun yanı sıra çeşitli sosyal destek ve kamu kuruluşlarıyla iş birliği yaparak şehrin sosyal ve sanatsal alanda gelişmesine katkılarda bulunduk. Kızılay, Lösev, Emniyet Müdürlüğü, Afad, Çevre Müdürlüğü, İnsani yardım dernekleri, Sevgi evleri gibi kurumlarla çeşitli projelere imza attık. Yüzlerce tv programları, çocuk organizasyonları ve kamu spotlarında yer aldık. En son Seksenler ve Çocuklar Duymasın dizilerinin yapımcısı Birol Güven’in ‘Devlet’in eli Seninle’ Cumhurbaşkanlığı deprem konulu TOKİ Kamu spotunda bütün oyuncu ve teknik kadromuzla yer aldık.

Kuruluş amacımız; Şehrimizin sanatsal alanda başarılı bir şehir olması, gençlerimizi sokak ve kahve kültüründen uzaklaştırıp sanatla buluşturmak, Elazığ’ın bizi değil Türkiye’nin Elazığ’ı konuşmasını sağlamak olarak belirledik.

Büyük yönetmen ve oyuncu Muhsin Ertuğrul’un dediği gibi ‘’Tarih, tiyatrosuz yükselen bir millet gösteremez.’’ Bir şehrin kanatları, o şehrin sanatçılarıdır. Sanata ve sanatçıya ne kadar çok destek verilirse, şehir o kadar çok yükseğe çıkar. Bizler 10 yıl içerisinde şehrimizi temsil etmek amacıyla birkaç kez kendi imkanlarımızla turnelere çıkmayı başardık. Gönül isterdi ki her yıl düzenli olarak gerçekleşen Uluslararası tiyatro festivallerinde şehrimizin adını en iyi şekilde temsil edelim. Maalesef bu konuda hiçbir zaman destek göremediğimizi üzülerek belirtmek isterim. Ve bizlerin en çok söylemekten imtina ettiğimiz cümle ‘’ Elazığ’da tiyatroyu yaşatmaya çalışıyoruz.’’ Bizlerden yıllar önce değerli hocalarımızda bunu söylerdi, şimdi de bizler söylemeye devam ediyoruz. Hayır ! Bizler yaşayan bir tiyatroyu koşturmak ve bu şehri sanatsal olarak Ülkenin en zirvelerine çıkarmak isteriz. Hiçbir doktor komada yatan bir hastasıyla mutlu olamaz.

Ülkemizin zor günler geçirdiği bu dönemlerde en çok zorlanan meslek grubu bütün sermayesi insan olan biz Sahne sanatları grupları ve müzik grupları olmuştur. Bu dönemde binlerce tiyatro ekibi perdelerini kapatırken bile inatla ‘Tiyatro’ demenin gururunu yaşadık.

10.yılımıza girdiğimiz şu günlerde Almila Tiyatro Atölyesi daha da büyüyerek Almila Sanat Derneği çatısı altında 10.yılını taçlandırmıştır. Almila Sanat Derneği sadece tiyatro oyunları sahneleyen bir dernek değil, devletin çeşitli projelerinde yer alacak, projeler hazırlayacak, Elazığ’daki sanata ve sanatçıya sahip çıkacak, destek verilmesi halinde tiyatro festivalleri düzenleyecek, çeşitli sanatsal branşlarda eğitim verecek bir Sanat Akademisi olma özelliğine sahiptir. Sanat derneğimiz üyelerine sırasıyla ; Temel Tiyatro oyunculuk, Drama, Bağlama, İngilizce, Almanca, Keman, Gitar, Ney, Yan Flüt, Halk oyunları, Piyano derslerimiz verilmektedir.

Almila Tiyatro Atölyesi tescilli marka olma özelliği kazanmıştır.

Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk der ki : ‘’ Bir miIIeti yaşatmak için birtakım temeIIer Iazımdır ve biIirsiniz ki, bu temeIIerin en önemIiIerinden biri sanattır. Bir miIIet sanattan ve sanatkârdan yoksunsa tam bir hayata sahip oIamaz BöyIe bir miIIet bir ayağı topaI, bir koIu çoIak, sakat ve hasta bir kimse gibidir. Hatta kasdettiğim manayı bu söz de ifadeye yeterIi değiIdir Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş oIur.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!