COVİD-19’un İnsanlar Üzerindeki Etkileri

gr_16_9_1588767547
Daha Fazla Göster

Covid-19 salgın süreci Dünya’yı etkisi altına alan küresel bir tehdit olarak ortaya çıkmıştır. Bireysel ve sosyal hayatımız üzerinde beklenmedik etkilere neden olmaktadır. Dünya’yı etkileyen bu salgın süreci, insanlar üzerinde psikolojik etkileri de beraberinde getirmiştir. Zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık için diğerleriyle kurulan anlamlı sosyal ilişkiler büyük önem taşımaktadır.

Covid-19 süreciyle birlikte sosyal ilişkiler uzaktan yürütülmeye başlanmıştır. Bu nedenle pek çok sosyal yaşantıya ara verilmek zorunda kalınmıştır. İzolasyon süreci, insanlar üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Sosyal ilişkilere ara vermek veya sınırlı bir şekilde yararlanmak, bireylerde yalnızlık hissini ve kaygı belirtilerini de beraberinde getirmektedir.

Covid-19, kişilerarası davranış bozukluklarını arttırabileceği gibi uygun olmayan davranışlar sergileme, ani karar alma süreci içerisine girme gibi psikolojik ve davranışsal olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bireyler üzerindeki en önemli etkisi ise, insanların ölüm fikriyle yüzleştikleri bir süreç olmaktadır. Sosyal ve duygusal etkilerin yanı sıra fiziksel sağlığı tehdit eden olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu süreçle birlikte insan bedeninde yapısal bozukluklar oluşarak, ağırlaşma ve işlev bozukluğu gibi çeşitli yan etkileri oluşmaktadır.

Özellikle solunum yollarını etkilerken, kuru öksürük, ateş, ağır solunum yetmezliği, unutkanlık, baş dönmesi, eklem rahatsızlığı, halsizlik gibi birçok etkilere neden olmaktadır. Bununla birlikte kalp, akciğer, beyin gibi organlarda kalıcı hasara sebep olmaktadır. Kalp fonksiyonlarında bozulmalar meydana getirerek, kalp üzerinde zedeleyici bir etki oluşturmaktadır. Yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolestrol, obezite gibi rahatsızlıkları olan kişilerin covid-19 hastalığına yakalanmaları sonucu çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir.

Korona Virüs’ü atlatan bazı bireyler kanda pıhtılaşma, pıhtının kılcal damarları tıkaması gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. Bunların yanı sıra akciğer, karaciğer, böbrek, bacak gibi organlarda da pıhtıya bağlı problemlerle karşılaşılmaktadır. Özellikle stres ve kaygı sorunu şiddetli olan kişilerde, yeme davranışlarında bazı değişiklikler görülmektedir. Bireyler yaşadıkları ruhsal sorunları ve endişelerini bastırabilmek için sağlıksız besinleri aşırı tüketerek, istenmeyen kilo artışları, yaşanılan sorunlara pişmanlık hissi yaşayarak psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Covid-19 bireyler üzerinde zihinsel, duygusal ve fiziksel etiler bırakarak, insanın yaşamını etkisi altına almaktadır.

Haber : Şevval ÖZLÜ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!