Eğitimci yazar Coşkun BULUT, çocuklarda anlama gücünü arttıracak ipuçları verdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

        Eğitimci yazar Coşkun BULUT, çocuklarda anlama gücünü arttıracak ipuçları verdi. Görsel okuma yoluyla ilkokul dönemi çocuklarının okumada yavaş olsalar dâhi anlamada geri kalmamaları adına yapmaları gerekenleri açıkladı. Çocukların hem eğlenerek hem de öğrenerek yaz tatilinde vakit geçirmelerinin sırlarını açıklayan Coşkun BULUT, her anın çocukların gelişimi için çok önemli olduğunu belirtti.

Çocuklarınızla Görsel Okuma Yapın!

        Çocuklarınızla mutlaka görsel okumalar yapmanız gerekir. Bu bazen bir kitap görseli bazen de boyama kitabı olabilir. Her görseli çocuğunuzla yorumlayın. Hem de en ince detayına kadar resimlere dikkat çekin. Anlatılanlarla resimlerin aynı doğrultuda olup olmadığını hissettirin. Hatta belli bir aşamadan sonra resimlerin eksikliklerini bulmalarını sağlayın. Bu tür etkinlikler çocukların zihinsel gelişimini sağlayacaktır. Aynı zamanda hayal gücü gelişen çocukların topluluk karşısında düzgün konuşmalarını sağlayarak kendilerini ifade etmelerine yardımcı olacaktır. Gerekirse bazı zamanlar dışarı çıkın ve ilginizi çeken bir konu üzerinde konuşmalara başlayın. Göreceksiniz ki zamanla çocuğunuz ilgisini çeken nesneleri zamanla size söyleyecektir. Görsel okumayı öğrenen çocuğunuz kitabın yazılarına hiç bakmasa bile size kitabı anlatacaktır.

Görsel Okuma Okumaya Geçemeyen Öğrencilerin Geride Kalmasını Önler!

        Özellikle 1.sınıf öğrencilerinde henüz okuma yazmaya geçememiş öğrenciler için görsel okuma çok önemlidir. Çocuğun okumaya geçmesini bekleyip daha sonra anlama çalışmalarına yoğunlaşırsanız çocuğunuz akranlarından hep bir adım geride kalacaktır. Aradaki mesafeyi kapatması için iki kat fazla çalışması gerekecektir veya hep geride devam edecektir. O yüzden okul öncesi yaşlardan başlayarak çocuklara önce görsel okuma yaptırılmalıdır. Böylece hem kitaplarla haşır neşir olacaktır hem de çocuğunuzun kitaplara olan sevgisi artacaktır. Tabii zihinsel gelişime bağlı olarak hayal gücünün gelişmesi, yorumlama gücü, konuşma ve dinleme becerileri, özgüven, okuma ve yazma becerileri gibi olumlu gelişmelerin olduğunu zamanla göreceksinizdir.

        1.sınıfta okumaya geçemeyen öğrenciye görsel okuma yaptırırsanız çocuk, sadece okuma ve yazma becerilerinde geride kalmış olur. Gayret ederse onu da yakın bir zamanda halleder. Eğer görsel okuma becerisini geliştirmemiş bir çocuk, okumaya da geçememişse bu kez belirttiğim zorluklarla mücadele etmek zorunda kalacak ve belki okuma yazmadan, sınıfından, okulundan ve arkadaşlarından kopacaktır. Özgüveni eksik, asosyal, zihinsel gelişimini tamamlamamış, kazanımları eksik kalmış bir öğrenci olacaktır.

Görsel Okumayı Mutlaka Çocuğunuzla Yapın!

        Görsel okumayı çocuğunuzla yapmanız ona yanında olduğunuzu hissettirecektir. Hem görmediklerini görmesine yardımcı olacaksınız hem de birlikte vakit geçirerek yaptığı aktiviteyi sevdireceksiniz. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız her çalışmanın onun gelişimine katkı sağlayacağını unutmayın! Her yaptığınız yorumla çocuklarınıza farklı bakış açısı kazandıracaksınız. Tabii burada unutmamanız gereken en önemli unsur, çocuğunuza doğru ve isabetli tahminler yaptırmak ve onların hayal güçlerinin gelişimine katkı sağlamaktır.

Eğitimci yazar Coşkun BULUT, çocuklarda anlama gücünü arttıracak ipuçları verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!