Elazığ halkı, deprem ve pandemiye rağmen Kızılay’ın yanında

4bdd6ea2-7ce5-4bfc-8495-914ba68f63da
Abone Ol
Daha Fazla

Elazığ Kızılay Şube Başkanı Rahman KIZILKAYA, yaşanılan deprem ve pandemi sürecine yönelik açıklamalarda bulundu.

Rahman KIZILKAYA, Kızılay Filistin bağış yardımı hakkında değerlendirmede bulunarak, “Rakamsal anlamda belirlenen bir hedefimiz yoktu. Katılım anlamında büyük bir beklenti içerisindeydik. Özellikle her kesimin katılım sağlamasıyla birlikte istediğimiz hedefe ulaştık. Rakamsal olarak 534 bin lirayla kampanyayı sonlandırdık. Bu anlamda yaşadığımız süreci göz önüne alırsak, çok iyi bir rakam ve katılım oranına ulaştığımızı düşünüyorum. Vatandaşların yardımda bulunmak için birbirleriyle yarıştığını, Filistin’e yönelik gerçekleştirdiğimiz canlı yayında tanık olduk.” ifadelerini kullandı.

“Kan bağışında ilk 15’te olmak gurur verici.”

KIZILKAYA. “Elazığ kan bağışlarında genellikle ilk 15 seviyelerinde yerini alıyor fakat bu durum bazen değişiklik gösterebiliyor. Vatandaşları kan bağışına davet eden bir çalışma sistemimiz yok. Sadece ramazan aylarında vatandaşlara kan bağışında bulunmaları için çağrı da bulunmaktayız. Ramazan ayı haricinde vatandaşlar kan bağışlarını kendi istek ve arzuları doğrultusunda yapıyor. Şehir merkezi ve Tunceli’deki hastanelerimizde bu zamana kadar kan nakliyle ilgili hiçbir sorun yaşamadık.” dedi.   

“Elazığ Kızılay Şubesi olarak her gün sahadayız”

Göreve geldiği günden itibaren sürekli saha çalışmaları yapan Kızılkaya, Filistin’e yönelik yardım kampanyasından sonra 08-09-10 Haziran tarihlerinde Ahmet Aytar Meydanın da Kadın Kolları aracılığıyla Filistin’deki yetim çocuklara yardım toplamak için bir kermes düzenlendiğini belirtti.

“Kızılay İl Başkanlığı, Kadın kolları ve Gençlik Kolları olarak sürekli sosyal projelerle saha çalışmalarını sürdürüyoruz. Covid-19 süreci, çalışmalarımızı kısmen de olsa yavaşlattı.”

Tüm Türkiye’ye “iz bırakan ol” projesiyle birlikte, Elazığ Gençlik Kolları da projeye katıldı. Kabul edilen 12 projeden biri de Elazığ’dan gönderilen proje oldu. “Hilal’in Altında Spor” başlığı altında kabul edilen bu proje yoğun ilgi gördü. Projedeki amaç, depremden olumsuz etkilenen çocukların spor yaparak, yaşadığı psikolojik travmaları atlatmasıdır.

“Elazığ depremde çok ciddi bir zarar gördü”

24 Ocak depreminden sonra çok yoğun çalışmalar yaparak sıcak yemek, barınma, temel ihtiyaç malzemeleri, temizlik malzemeleri ve kişisel bakım malzemelerine kadar vatandaşlara destekte bulunan Türk Kızılay, bu destekleri halen daha sürdürdüğünü belirtilen Kızılkaya, 24 Ocak tarihinden bugüne kadar yaklaşık 63 bin vatandaşı giydirdiklerini belirtti.

Kızılkaya, Eğitimle ilgili birçok çalışma yapan Türk Kızılay, “kardeş okul projeleriyle” öğrencilerin hizmetine sunulduğunu ve Türk Kızılay olarak 2 bin 500 adet kırtasiye yardımında bulunulduğunu açıkladı.

Haber: Şevval ÖZLÜ & Beyza BİŞKİN

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!