Elazığ Musikisinin Usta İsmi Osman BULUT,” Sanata ve sanatçıya sahip çıkılmıyor.”

46VrP9T1hZk2
Abone Ol
Daha Fazla

Elazığ, Harput musikisi sanatçısı Osman BULUT, 1954 Elazığ doğumludur. 20 yıl müezzinlik yapan Bulut, uzun yıllar usta sanatçı Enver DEMİRBAĞ ve Sıtkı DEMİRCİ ile çalıştı. Hüseyin SEKÜ’ den cümbüş dersleri aldı. Birçok türkü, divan, hoyrat ve nevruz gazellerini ustaca okuyan BULUT, Harput musikisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Osman BULUT,” Sanatçı alçak gönüllü, vatanına ve milletine bağlı, irfan sahibi olandır. Hafız Osman ÖGE ile çalıştığım için tasavvufi yönüm de bulunmaktadır. Bu nedenle sanatçının vatanıyla özdeşleşmiş olması gerek.” İfadelerini kullandı.

“Harput musikisi gazel ve hoyratlarıyla birbirini tamamlıyor”

BULUT,” Harput musikisinin yelpazesi çok geniş. Hoyratlar, uzun havalar, gazeller, mayalar ve türküler yer almaktadır. Harput musikisi içeriği açısından çok zordur ve ciddiyet ister. Her kelimesinden farklı ahenkler ve ezgiler oluşur. Dilini, ruhunu ve kalbini müziğe vermek zorundasın. Bu nedenle Harput musikisini herkes seslendiremez. Kendine has bir özelliği var.” Dedi.

“Sanata ve sanatçıya sahip çıkılmıyor”

BULUT yaptığı açıklamada, “Günümüzde halk müziğiyle uğraşan sanatçılara destek verilmiyor. Harput musikisine sahip çıkılmıyor. Sanatın, musikinin yükünü çekmekteyiz. Toplum tarafından hatırlanmak istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“Gençlerimize Harput musikisi aşılanmalı”

Sanatçı Osman BULUT,” Kendi kültürümüzü unutacak konuma geldik. Gençlerimiz musiki alanında yeterli bilgiye sahip değil. Okullarımızda verilen eğitim ile birlikte Harput musikisi çocuklarımıza öğretilmeli.” Dedi.

Sanatın toplum için yapıldığını belirten BULUT,” Günümüzde gelinen noktada ise sanat para için yapılmaktadır.” Diye konuştu.

Haber: Şevval ÖZLÜ & Beyza BİŞKİN

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!