Fırat Üniversitesi Hastanesinde Mesleki Eğitimler Devam Ediyor

WhatsApp-Image-2021-07-01-at-13.18.27-1
Abone Ol
Daha Fazla

Fırat üniversitesi hastanesi kan merkezi sorumlusu Meral TÖRGÜRSUL tarafından kan merkezi hemşirelerine yönelik eğitim sunumu gerçekleştirildi.

Yaptığı eğitim sunumunda; “hastanın onay formunun mutlaka doldurulup, okutulup imzalatılmasını gerekliliğini vurgulayan Meral TÖRGÜLSUL, “ Kan hastaya takılmadan önce görünümü açısından (içinde pıhtı, hava olup olmadığı, rengi) hemşire ve doktor tarafından dikkatle kontrol edilmelidir. Bu açılardan kuşkulu bile bulunsa o kan takılmamalı, Kan merkezine iade edilmelidirdedi.

Eğitimde; Kan ve kan bileşenini istemeden önce hastanın kan sayımının çalıştırılması ve vital bulgularına bakılması, hastanın kan ve kan bileşenleri nakli için onarımının alınması, ürün istemi için kan merkezi ne bildirilmesi, kan grubu tayini için iki ayrı kan örneğinin personel ile beraber kan merkezine gönderilmesi, hastaya kan nakli yapılırken takibinin yapılması, reaksiyon gelişirse naklin hemen durdurulması ve gerekli müdahalenin yapılması, kan merkezine ve hemovijilans birimine haber verilmesi, konularında eğitim veren Meral TÖRGÜRSUL; “nakil konusunun yeni hemşire arkadaşlar tarafından ciddiye alınmasına” özellikle vurgu yaptı.

Fırat üniversitesi hastanesi 6.kattaki konferans solunanda verilen eğitim sunumuna kan merkezindeki hemşireler ve ilgili personeller katıldı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!