“Görünmezi Görünür Kılmak” Projesinin Açılış Toplantısı Gerçekleşti

88463ccb-17bf-4390-8090-73b9a0aa4d31
Abone Ol
Daha Fazla

2007 yılında kurulan Elazığ Şizofreni Dayanışma Derneği’nin 7. projesi olan Avrupa ve Türkiye’de zihinsel engelli bireyler için “Görünmezi Görünür Kılmak” adlı  projesinin açılış toplantısı yapıldı. Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Danışmanı Ahmet Özden Özen, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Emre Burak Kürüm, Memur Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Peker, Elazığ Şizofreni Dayanışma Derneği yöneticileri, üyeleri ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

Yapılan toplantıda Avrupa ve Türkiye’de zihinsel engelli bireylerin toplumda görünürlüğünü arttırmayı ve zihinsel engellilerle çalışan sivil toplum örgütleri arasında Avrupa çapında dayanışma ağı oluşturulmasının amaçlandığı aktarıldı.

Çiçek Tutuş “Avrupa çapında bir yardımlaşma ağı oluşturmayı hedefliyoruz.”

Proje ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Elazığ Şizofreni Dayanışma Derneği Başkanı Çiçek Tutuş “Türkiye ve Avrupa’da zihinsel engelli bireylerin toplumda görünürlüğünü arttırmayı ve zihinsel engellilerle çalışan sivil toplum örgütleri arasında Avrupa çapında bir dayanışma ağı oluşturmayı hedefleyen projemiz 15 ay sürecek olup Elazığ ve Portekiz’de uygulanacaktır” dedi.

Selahattin Bozkurt, ” Deprem ve pandemiyle birlikte zihinsel birey yerleştirme anlamında ciddi bir zaruret doğdu.”

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Selahattin Bozkurt, ” Deprem ve pandemiyle birlikte zihinsel birey yerleştirme anlamında ciddi bir zaruret doğdu. 115 civarında engelliyi deprem ve pandemiyle birlikte acil valilik genelgesiyle yerleştirdik. Engelli kardeşlerimiz ve bireylere yönelik bu hizmetlerimizi sürdürürken proje bazlı hareket ederseniz dünyanın bir çok ilinde hibe sağlayıcılar var ve size çok güzel hibeler veriyorlar. İyi örnekleri görmek için Portekiz’den misafirlerimiz gelecek, bizler burada bakım merkezimizde çalışan idareciyi meslek elemanı ve bakım elemanlarını gönderip orada iyi örnekleri görüp burada taktik etmek üzere göndereceğiz. Bütün bunlar birer kazanım olacak. Ama toplumda ne yazık ki hala yürüme bantları, resmi kurumların engelli rampaları bu gibi hususlarda ne yazık ki valilik ve birkaç resmi kurum binası haricinde belge verebildiğimiz kurum bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Beyza Bişkin-Şevval Özlü

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!