MİL MAARİF SEN: Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında geleceğimize sıkılan kurşundur!

Geçtiğimiz günlerde Eyüpsultan'da 17 yaşındaki Iraklı lise öğrencisi Y.K. kendisini okuldan attığını öne sürdüğü okul müdürüne silahla ateş etmiş,olayın ardından okul müdürü yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirmişti. Konuyla ilgili olarak Mil Maarif-Sen (Maarif Çalışanları Sendikası) tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

MİL MAARİF SEN tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Meslektaşlarımız

Öncelikle menfur saldırılar sonucu hayatını kaybeden kıymetli meslektaşımıza Allah’tan rahmet; ailelerine, yakınlarına ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Son zamanlarda Türkiye genelinde öğretmenlere yönelik artan şiddet olayları endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Eğitim çalışanlarının maruz kaldığı fiziksel ve sözlü saldırılar, mesleklerini icra ederken karşılaştıkları tehlikeleri gözler önüne sermektedir. Geçtiğimiz yılın verilerine göre, Türkiye genelinde öğretmenlere yönelik şiddet vakalarında %20'lik bir artış yaşanmıştır. Bu istatistikler, sorunun ciddiyetini ve aciliyetini vurgulamaktadır.

Öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanları görev yaptıkları kurumda ya dayak yemekte ya da hayatlarını kaybetmektedirler. Öğretmenlerimizin ve diğer eğitim çalışanlarının can güvenliği tehdit altındadır. Öğretmenlerimizin ve diğer eğitim çalışanlarının maruz kaldıkları darp, dayak, yaralama hatta ölümle sonuçlanan fiziksel şiddet olaylarına karşı somut önlemler alınması gerektiği şüphesiz açıktır.

Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında geleceğimize sıkılan kurşundur!

Eğitim, toplumun temel taşlarından biridir ve bu temel taşın sağlam olması, öğretmenlerin güvenli bir ortamda çalışabilmesine bağlıdır. Ancak, son dönemde artan şiddet vakaları, eğitim çalışanlarının mesleklerini güvenle icra etmelerini engellemekte ve eğitim ortamını olumsuz etkilemektedir. Eğitim çalışanları, toplumun geleceği için önemli bir rol üstlenmektedir. Onların maruz kaldığı şiddet, sadece bireysel olarak zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda toplumun genel refahını da olumsuz etkiler. Bu nedenle, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarını kınıyor ve bu tür davranışların kabul edilemez olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Eğitim kurumlarının, öğretmenlerin ve öğrencilerin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Öğretmenler, toplumun aydınlık geleceğini ekillendiren önemli bir unsurdur. Onların maruz kaldığı şiddeti durdurmak ve eğitim ortamlarını daha güvenli hale getirmek hepimizin sorumluluğudur. MEB, devlet kurumları, eğitim sendikaları,sivil toplum örgütleri ve toplumun diğer kesimleri, eğitim ortamlarını daha güvenli hale getirmek için iş birliği yapmalı ve bu tür şiddet olaylarının önlenmesi için etkili adımlar atmalıdır.

Maarif Çalışanları Sendikası olarak, eğitim çalışanlarının can güvenliğinin sağlanması ve güvence altına alınması, huzurlu ve güvenli bir eğitim öğretim ortamının sağlanması, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için caydırıcı ve yaptırım gücü olan yasal düzenlemelerin yapılmasını yetki ve sorumluluk sahiplerinden ivedi olarak talep ediyoruz. Ayrıca MEB, ivedi olarak  öğrenci disiplin yönetmeliklerini etkinlik sağlayacak şekilde güncellemeli, her okula güvenlik görevlisi tahsis etmeli, eğitim çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen itibar suikastlerine ve statü kaybına karşı önlem almalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

09 May 2024 - 22:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ'da Bugün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ'da Bugün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ'da Bugün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ'da Bugün değil haberi geçen ajanstır.