Hurdadan Hazineye

IMG-20210607-WA0069
Daha Fazla Göster

ELAZIĞ’DA BUGÜN ÖZEL HABER

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci temin ettiği atık malzemelerden sanatsal harikalar meydana getiriyor.

1980’li yılların sonunda yağlı boya atölyesinde bir ressamla birlikte sanat hayatı başlayan Rüçhan Keçeci 1991 yılında resim eğitimi almaya başladı. Sanat hayatına resimle başlayan Keçeci, daha sonra üç boyutlu sanatsal çalışmalara yöneldi. 13 yıldır atık malzemeleri işleyerek çeşitli eserler meydana getiriyor. Metal heykel sergisini ilk olarak Malatya Park AVM’de 2002 yılında açan Keçeci, yapmış olduğu eserleriyle bir çok alanda ödül aldı ve bütün eserleri kendi içinde özel bir anlam taşıyor.

Keçeci, atık malzemelerle çalışmaya başladıktan sonra üç boyutlu nesneler ortaya çıkınca insanların dikkatini çekmeye başladığını ve zamanla beğenen kitlelerin arttığını, gelen teklifler sonrasında etkinlikler ve sergiler düzenlemeye başladığını belirti.

“Eserlerimi ortaya koyarken ve sonrasında bazı zorluklar yaşıyorum”

Keçeci, “Eserlerimi ortaya koyarken ve sonrasında bazı zorluklar yaşıyorum özellikle metal, atık olsa dahi ticari açıdan değerli bir malzeme olduğu için, temin ederken zorluklar yaşıyorum.Ayrıca heykeller yapıları  gereği ağır olduğundan taşınması ve sergilenmesi oldukça zor oluyor” dedi.

“Benim sloganım her atık çöp değildir.” diyen Keçeci, ” Gittiğim konferanslarda ve sergilerde oradaki büyük kitlelerle yaptığım sohbetlerde, çöp hayatımızın bir gerçeği olsa da atık malzemeler çöp değil, nesnelerin tekrardan kullanılabilmesi için bunları ayrıştırmamız gerektiğini söylüyorum” dedi.

Metalleri işleyerek eserler ortaya koyan ve birçok alanda ödüller alan Keçeci’nin hayali ise kendi müzesini açmak.

Haber:  Beyza BİŞKİN –  Şevval ÖZLÜ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!