İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Asena Serap YALÇINKAYA: “Covid-19 aşıları kısırlığa yol açmaz”

7e418844-792b-48ed-afc6-8f411b41634a
Abone Ol
Daha Fazla

Elazığ, Mediline Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Asena Serap YALÇINKAYA, Covid-19 aşı çeşitleri, yan etkileri ve süreçlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Asena Serap Yalçınkaya, “aşı sürecine ilk önce Sinovac ile başladık. Sağlık çalışanlarımıza Sinovac aşısı uygulandı. Uygulanan Covid-19 aşısı ile birlikte hastalığın şiddetinin azaldığını görüyoruz. Daha sonra mRNA, aşısı dediğimiz halkın endişe ettiği Biontech aşısı uygulanmaya başlandı. Biontech aşısı insanların zihinlerinde yanlış yönlendirmelere sebebiyet verdi. Küresel- Kapital savaşları, bilimi olumsuz etkiledi. Sonuç olarak bireyler üzerinde aşı kanser yapar, pıhtı oluşturur ya da kısırlığa neden olur gibi kanıtlanmamış algılar oluştu.” Dedi.

“Aşılar belirli bir üretim sürecinden geçer”

YALÇINKAYA,” Aşıların ilk önce klinik deneyleri başlar. Aşı oluşturularak, hayvanlar üzerinde deneyler yapılır. Daha sonra gönüllü denekler üzerinde deneyler gerçekleştirilir. Kullanım onayı alınan aşılar, aşı olarak piyasaya sürülür. Bizim şuan ülkemizde uygulanan aşı tüm prosedürleri geçerek, güvenilirlik onayını almıştır.” Şeklinde konuştu.

“Aşıların bazı yan etkileri vardır”

DR. YALÇINKAYA, “Ateş, kas ağrısı, kol ve lenf bezlerinde şişme, hafif kırgınlık ve enfeksiyon bulguları gibi çeşitli yan etkiler çoğu aşılarda görülmektedir. Sinovac ve Biontech aşılarını değerlendirdiğimiz zaman ateş, kas ağrısı, uyku düzensizliği gibi yan etkiler oluşabilir. Bu etkiler 3-5 gün içerisinde kaybolmaktadır. Hastalarımız çevreden edindiği yanlış bilgiler sonucunda strese girdiği için aynı semptomları yaşarlar.” Dedi.

“Covid-19 aşıları kısırlığa yol açmaz”

Aşıların, sperm kalitesini azalttığına yönelik herhangi bir yan etkisi kanıtlanmamıştır. Bununla ilgili bir çalışma yapılarak, insanların sperm kalitelerine bakılıp,  herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır. Bu kanıtlar aşının olumsuz etkilerine yönelik söylemleri çürütmektedir.” Dedi.

YALÇINKAYA, salgınla mücadelede en önemli unsurların kişisel hijyen kuralları, toplumsal bilinç ve aşılama programlarının olduğunu belirtti.

“Elazığ aşılamada çok iyi bir seviyede”

 YALÇINKAYA,” Elazığ’da 100 bin kişi aşılandı. Bu Elazığ için çok iyi bir rakam. Elazığ olarak Covid-19 konusunda bilinçliyiz.” Dedi

“Bağışıklık sistemi sadece antikordan ibaret değil”

YALÇINKAYA, “Toplum olarak bilinen en büyük yanlışlardan biri bağışıklık sisteminin antikordan ibaret olmasıdır. Bağışıklık sistemi sadece antikorla çalışan bir sistem değildir. Antikoru olup da bağışıklığı zayıf olan birçok hastayla karşılaşıyoruz. Bunun için bağışıklık sistemini bir bütün olarak değerlendirmeliyiz.” Şeklinde konuştu.

Haber: Şevval ÖZLÜ & Beyza BİŞKİN

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!