Kantin-İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Leyla Yıldırım,” Sokağı aydınlatan bu insanları daha fazla karanlığa itmesinler.”

f45994bb-1b4b-41f4-9875-bf13bf20e42e
Abone Ol
Daha Fazla

Kantin-İş Sen Elazığ il temsilciliği yapan Leyla YILDIRIM, 1976 Elazığ doğumludur. Fırat Üniversitesi Makine Teknisyenliği bölümü mezunudur. Kantin ve Büfe işletmeciliği dayanışma derneğinin yönetim kurulu başkanıdır. Aynı zamanda Elazığ’ın bakkal teyzesi olarak bilinen Leyla YILDIRIM, Kantin ve büfe işletmecilerinin yaşadığı sıkıntılara yönelik açıklamalarda bulundu.

“Mesleğimi çok kutsal görüyorum”

Başkan Leyla YILDIRIM,” Kadın girişimci olarak toplumda çok büyük ilgiyle karşılandım. Özellikle komşu esnaflar tarafından her zaman korundum ve ilgi gördüm. Esnaflığımın 15. Yılındayım. Mesleğimi severek ve gururla yapıyorum. Esnaf olmak çok güzel bir duygu. Esnaflarımızın iyi ve kötü günlerinde biz varız. Müşterilerle ve Esnaflarımızla aile gibiyiz.” Şeklinde konuştu.

“Bakkal Teyzeler projesiyle güzel çalışmalara imza attık”

YILDIRIM,” 3 dönem bakkallar odasında yöneticilik yaptım. Yöneticilik yaptığım dönemde kadın üye sayısının 200 kişiyi aşmasıyla birlikte bakkal teyzeler projesini geliştirdik. Bu projenin kurucusuyum. Bakkal teyzeler projesiyle birlikte güzel çalışmalara imza attık. Elazığ’da sadece bakkallık mesleğini yapan kadınlarla iş birliği içinde olmadık. Berber, patilacı gibi çeşitli meslekleri yapan kadın esnaflarımızla da birlikte olduk. Çünkü burada en önemli unsur, kadın girişimciydi. Kadınların toplumdaki sözlerini, nefeslerini, sorun ve sıkıntılarını aktarabilmekti. Pozitif ayrımcılığı talep ederek, Bağkur ve vergi ile ilgili bir çalışma raporu hazırladık.” Dedi.

“24 Ocak depremi ve pandemi süreci en çok kantincilik mesleğini etkiledi”

Başkan YILDIRIM,” 2 yıla yakın işletmelerimiz kapalı. Kazanamadığımız iş yerinden vergi ve bağkur ödüyoruz. Devletten aldığımız desteklerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. 31 Ağustos 2020 de Ankara’da Ulus meydanında Kantin-İş SEN olarak basın açıklamalarında bulunduk. Devletimizden hibe desteği, bağkur ve vergilerden muaf olmamızı talep ettik. Bununla birlikte devletten 4 ay bin lira nakdi destek, ardından 5 bin lira hibe desteği aldık. Bunun için devletimize teşekkür ediyoruz. Fakat bu desteğin devam etmesini talep ediyorum.” Dedi.

YILDIRIM,” 2020 yılı Mart ayında kurmuş olduğumuz KABUDER Kantin ve Büfe işletmecileri dayanışma derneğimizle birlikte bizler deprem ve pandeminin en kötü günlerinde esnafların sorunlarına çözüm bulmaya çalıştık. Fakat deprem ve pandeminin etkileri aynı hızla devam ettiği için büfeci meslektaşlarımızın yenilenecek sözleşmelerinde kira artışlarının alınmaması yönündeki taleplerimizi Belediye Başkanımıza ilettik.” İfadelerini kullandı.

“Sektör temsilcilerinin Bürokrat kimliklerinden çıkıp, esnaf olduklarını hatırlamalı”

YILDIRIM,” onlar bürokrat değil, esnaflar. Esnafımızın yaşadığı sıkıntılara bizzat ben şahit oluyorum. Tek isteğim bürokrat kimliklerinden çıkıp, esnaf olduklarını hatırlamalarıdır.” Dedi.

“Kantincilerin satacağı ürün yelpazesi genişletilmeli”

“Kantinlerde satışı yasaklanan ürünlerin daha fazla genişletildiği bir dönemdeyiz. Pandemi döneminde okullar kapalıyken alınan bu kararlardan bir an önce vazgeçilmesini talep ediyorum. Kantinlerin satacağı ürün yelpazesinin genişletilmesini istiyorum. Çünkü obezite ile mücadele yalnız kantincinin sorunu değildir. Obezite ile mücadele evde, ailede başlar. Alınan bu kararı şiddetle kınıyoruz. Bir mesleğin yok olmasını istemiyoruz.” Dedi.

Haber: Şevval ÖZLÜ & Beyza BİŞKİN

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!