Adaletsiz Aşındırma Politikaları

Uluslararası bir sistem entegrasyonu olarak uluslararası ilişkilerde ortak çatı olan ekonomiler, ülkelerin ulusal menfaatleri doğrultusunda elde edilecek uyumlu ortak güçleri ve aynı zamanda uyguladıkları ortak dış politikaları dünyanın gündemi üzerinde etkili olur.

Birinci ve ikinci dünya savaşından sonra oluşturulan her yeni dünya düzeninde teknolojiye hâkim ülkelerin uyguladıkları emperyalist politikalar ve bazı ülkelerde bazı terör örgütlerinin doğuşu, kabiliyetlerini oluşturan imkanları sağlayacak olan gelişmeleri, yayılmaları ve kamuoyunda öne sürülen koşulların nedeni ve yaşam döngülerini içeren süreçleri boyunca kan ve gözyaşı sömürüye hedef olan ülkelerde hiç eksik olmamıştır.

Şimdi biraz yakın geçmişte kalan tarih sayfalarını kurcalayalım. Hani şu barış konferansı olarak ifade edilen ve Osmanlı devletinin parçalanması gerektiğine dair fikir birliğinin ortaya çıktığı 19 Ocak 1919 Paris konferansı.

O yıllarda İngiliz ve Fransızların parçalamayı planladıkları Osmanlı topraklarından pay kapma yarışında anlaşmaya varamadıkları, Fransızların Suriye ve Kilis’i istemeleri karşılığında İngilizler Musul ve Filistin’in İngiliz yönetimine girmesine şart koşmaları neticesinde Fransa’nın 15 şubat 1919’da sundukları deklarasyon ile İngilizlerin isteğini kabul ettiğini bildirmiştir.

24 Nisan 1920 de imzalanan San Remo antlaşmasının 4. Maddesi gereği Osmanlı devleti Suriye, Filistin, Irak, Arabistan ve adalar denizindeki adaları terk edecektir deniliyordu. Amerika’nın da dahil olduğu Aralık 1924’te imzalanan antlaşma içeriğinde, Osmanlı İmparatorluğunun idaresi altında bulunan Filistin topraklarının geçici olarak İngiliz mandası rejimi altına alınması, ilerleyen zamanda gereken şartlar oluştuğunda ise bu bölgelerdeki toplumların kendi iradelerini tayin etme hakkının verileceği Milletler Cemiyeti sözleşmesinin 22. Maddesine kapsamında karara bağlanmıştır.

Daha sonra 1930’larda Almanya ve Polonya’da etkili olmaya başlayan anti-seminist akımlar Filistin topraklarına Yahudi göçüne bilmeyerek öncülük eden Filistin yönetimi, öyle ki kendilerinden toprak talep ederek piyasayı olduğundan hemen hemen 80 kat yükselten ve Yahudilere topraklarını satan Filistinli olmayan Araplara daha sonra Filistinli Arap’lar da iştirak etmişlerdir.


Günümüzde halen güncelliğini koruyan ve batı çatısını oluşturan öncü ülkeler İhtiyaç duydukları enerji ve Süveyş kanalına bağımlıkları nedeni ile Güney Akdeniz ve Ortadoğu politikalarını genellikle çıkarları doğrusunda oluşturdukları siyasi haritalar ve bu harita sahalarını da kendilerinin hareket sahası olarak görmüşlerdir. Ayrıca konumuz gereği Ortadoğu “harekat” sahalarında kurulmuş olan örgütlerin dini ve ideolojik yapılarının vizyonlarını oluşturan görev planında militanların toplanması, tasarlanan alanda etkili olması için gerekli altyapıların oluşturulması ve yönlendirici algı yönetimi ile dünya basınında yer alması, emperyalist zihniyetin kullandığı bir yöntemin normalleşerek kanıksanması farkların düyasını oluşturmaktadır.

Ulaşılmak istenen hedef-sonuç ilişkisinde rol belirleyiciler ve uygulayıcılar arasındaki ilişki, hedeflenen bölgelerdeki noktalarda kargaşa ortamı oluşturmak ve ekonomileri bağımlı hale getirmek için uygulanan bir savaş tekniği olduğunu, hedeflenen ülkeleri hedefleyen ülkelerin kamuoyunu etki altına almak için kullanılan örgütlerin isimlerinin günümüzde sık sık değiştirilmesinin ikilem oluşturma politikasında küresel terörizmin dönüşümünden başka bir şey olmadığını, anlamayan kalmamıştır.

İnsanlık Normlarından uzak, dünyanın karanlık yol haritasını çizen, gri kuğu niteliğinde ancak siyah kuğu rolü oynayan bir birleşmiş milletler beşlisi var. 

Adaletsiz aşındırma politikaları karşılığında sesi kısılan insanların dünyada yankılanan nidası işitilmelidir, çünkü; varlığın yaşama hakkı tarihi geçmişten daha anlamlıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vahit Sunar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ'da Bugün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ'da Bugün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ'da Bugün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ'da Bugün değil haberi geçen ajanstır.