Müşterek Konu

Herhangi bir ülkede toplumu en çok ilgilendiren müşterek konu, o ülkenin yönetim sistemidir.

Zira, mensubu olunan bir sistemin yürütülmesinde uygulanan hukuk, ekonomik, sağlık, eğitim gibi daha nice birbiri ile ilintili sayabileceğimiz temel unsurlar uygulanmakta olan o yönetim sisteminin bir parçasıdır.

Dolayısı ile herhangi bir ülkenin veya kişinin yaşadığı ülkenin yönetim sisteminin nasıl işlediğini genel hatları ile değerlendirebilecek gerçek bilgiye sahip olması, en azından vatandaşlık açısından önemlidir.

Bir genelleme ile herhangi bir yönetim biçiminin işleyişinde toplumun farkındalığı, yönetim sisteminde uygulanan faaliyet süreçlerinin sorumluluk ve kalite yönetimini ön plana çıkarır.

Bu büyük aile resminin kapsadığı neden sonuç ilişkisinin açılımında, görev ve sorumlulukların yerine getirilmesinde inisiyatif kullanmak açısından ussallık, sağlanacak katkı açısından sürekli güncellenecek olan daha iyi yeni fırsatların oluşmasına ve standartların yükselmesine neden olur.

Siyasi veya siyasi olmayan herhangi bir sistemin alt veya üst yapısında stratejik yönetim biriminin kurucu, denetleyici gibi herhangi bir ast veya üst kademesinde görev alan üye mensuplarından biri olabiliriz.

Bir insanın sorumluluğunu idrak etmesi ve onu toplumun temel değeri olarak eşgüdüm sağlayan sinerji oluşturması için mevcut herhangi bir kurumdan sertifikasyona tabi tutulmasına gerek olmadığını hepimiz bildiğimiz halde, yeterli bilgiye ulaşılamayan ve bilgi kaynaklarının üzeri örtülerek yabancı terimler ile anlaşılamaz hale getiren bir kişi sorumluluğunun ne kadar farkındadır?

Çok basit bir örnek vereyim. Bir ilaç aldığımızda kullanım prosedüründe bir hastayı ilgilendirmeyecek ve bilgilendiremeyecek birçok Latince veya kimyasal içekleri ile ilgili mikroskobik boyutta küçültülmüş bilgiler yer alıyor.
Buna hiç gerek yok. O içerikler için karekod uygulaması ile ilacı verecek hekim, adı telefon olarak geçen fakat mini bir bilgi işlem sistemi olan cihazın kamera sisteminden okuttuğunda o bilgiye ulaşabilir. Burada esas olan kullanım prosedüründe o ilacı kullanacak kişinin nasıl ve hangi amaçla kullanacağının yanı sıra yan etkileri daha büyük yazı karakterinde yer almalı.

Bu, bu iletişime dayalı bilişim sistemleri çağında o kadar zor mu? Günümüzde herhangi bir erişim sisteminin bilgi işlem merkezine adres yazsan gerçek olarak cisim nokta olarak gider ve bulur.

Yurttaşlık bilgisi aslında milli güvenlik projesi kapsamında her türlü algı yönetimine karşı kendini koruya bilecek, savuna bilecek hatta karşı psikolojik tesir ile karşı koyabilecek nitelikte eğitim programları oluşturulmalı. Bu aktivite için, sosyal medya her yaş grubuna hitap eder.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vahit Sunar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ'da Bugün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ'da Bugün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ'da Bugün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ'da Bugün değil haberi geçen ajanstır.