Vatan yoksa sen de yoksun

Filistin Son Alt Başlık mı?
Geçen yüzyıldan günümüze devam eden ve yaşadığımız bu yüzyılın ilk çeyreğinde de hedef olan coğrafyalar ile birlikte, bütün dünyayı az veya çok siyasi ve ekonomik etkisi altına alan ve gelecekte de etkisi altına alacak olan bir davranış modelini izliyoruz.

Muhtemelen derlenmiş bir sürüncemeye ilişkin baş rol oyuncularının görev aldığı senaryoların siyasi yaklaşımları, coğrafi alanlarda bölgesel yapının ayını kültüre sahip nüfus dağılımına yönelik bir alt yapı çalışmasının stratejik sonuçlarını görüyoruz.

Stratejik sonuçlar ifadesi aslında varılan siyasetin bittiği, akılların tükendiği en son noktadır..!
Çünkü; aslen Latince olan “stratiticus” yani askeri anlamına gelen kelimeden bahsediyorum.
Şu bir gerçek ki savaşlarda dahi insan olmanın şuurunu yitirmemiş bir askerlik disiplini ve insan hakları çerçevesinde üslendiği roller uluslararası ceza hukukunda tanımlanmıştır.

Akıl sağlığı yerinde olan her bir insanın tüm insanlığa karşı sorumlu olduğu kırmızı çizgiler vardır, ya da soy kırım yapanlar ve onlara stratejileri gereği stratejik destek olanlar.
Akılları allak bullak eden, yürekleri sızlatan ve terör ile donatılmış müthiş soykırımların ardındaki jeopolitik, ekonomik, hukuki, siyasi ve ahlaki sorumluluktan uzak kuvvetler bileşkesi, sözde ittifak ile oluşmuş askeri güç olarak tamlaştığında hukuksuzluğun ve adaletsizliğin zirve yaptığı bir kuvvet olur.

Aslında tüm bu sorunların ardında bir egemenliğe son verme ve yeni bir egemenlik kurma hevesidir.
Bir genelleme yapacak olursak, haksız ve mesnetsiz talepleri doğrultusunda Yunanistan’ın izlediği güdümlü politika ile İsrail’in izlediği güdümlü politika arasında ki bileşke, başlatılmış olan bir sürecin iki farklı yöntem ile yürütülmesine müsait coğrafi konumladır.

Yürütülen tüm faaliyetlerde bölgesel açıdan jeopolitik, ekonopolitik, sosyopolitik, dinler sosyolojisi kapsamında tarihi Hititlerle başladığı kabul edilen Anadolu yarımadasında başlayan Mezopotamya uygarlıklarının Türklerle olan bağıntısının yok farz edildiği bir süreç içerisinde kendini İstanbul’u kaybeden Bizans’ın varisi zanneden güdümlü ülke Yunanistan’ın “megali ideası “ yani İstanbul’a sahip olma ve Bizans imparatorluğunu yeniden kurma yönündeki fikri ya da hayali ile birlikte İsrail’in Vadedilmiş topraklara ilişkin hayalleri doğrultusunda uluslararası hukuku istismar etmeleri ve taraftar bulmaları Türkiye ve Türk milleti açısından çok önemlidir.

Çevremizdeki halkanın yarı çapı sürekli daraltılması yönünde politikalar uyarlanıyor. Yunanistan bunu hem karasuları genişletme ve hava sahası politikaları ile Türkiye’nin deniz kullanım alanını daraltma politikası izlerken aynı zamanda doğu ve güney doğu bölgelerinde uygulanan terör eylemleri ve sözde İslami terör örgütlerinin varlığı bahane edilerek Irak’ın işgali, Amerika’nın o bölgeye asker indirmesi ve konuşlandırması, kırk bin tır askeri malzeme göndermesi ve doğu Akdeniz’e Hamas bahane edilerek uçak gemilerini sokması inanılacak bir durum mu?

Şu anda Gazze’de tarih sayfalarına geçen insanlık dışı katliam, yarının rotası çizilen yol haritasında gerçekleşecek olan yeni bir katliamın daha büyük olması ve ilhak etmeyi amaçlayan tüm arsızların haricinde yardım amaçlı bir elin uzanacağını veya uzanabileceğini de düşünemiyorum. Çünkü yardım debileceklerin de önü kesilecektir.
Artık vurdukça ses getiren içi boş teneke siyasetinden vazgeçilmesi gerektiğinin bir milletin uyanışı ve şahlanışı adına toparlanmanın ne kadar önemli olduğunu anlamalıyız.

Toprak yoksa vatan yoktur, vatan yoksa egemenlik yoktur, egemenlik yoksa zaten sen de yoksun…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vahit Sunar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ'da Bugün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ'da Bugün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ'da Bugün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ'da Bugün değil haberi geçen ajanstır.