Türk Eğitim-Sen Elazığ Başkanı Talat EFE,” Not Ortalamasının Sınavlara Etkisini Asla Doğru Bulmuyorum.”

2dd358dc-a4ba-4eda-914c-989c749fa72e
Abone Ol
Daha Fazla

Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat EFE, pandemi nedeniyle birlikte eğitim ve öğretimde yaşanan sorunlara yönelik açıklamalarda bulundu.

Başkan Talat EFE,” Pandemi döneminde yüz yüze eğitim yapılmadığı için uzaktan eğitime geçildi. Online eğitimin öğretmenler açısından zorlukları olduğu gibi öğrenciler ve veliler açısından da sıkıntıları oldu. Öğretmenler online eğitim sistemine göre yüz yüze eğitimde çok daha rahatlar. Fakat kamuoyu bu durumu yanlış değerlendirmektedir. Öğretmenler yüz yüze eğitime göre online eğitimde çok daha fazla performans sergilemektedir. Öğrenciler ise eşit koşullarda öğrenim görmedikleri için zorlu süreçlerden geçtiler. Şuan yüz yüze eğitime geçilmesine rağmen yeterlilik seviyesi minimum seviyelerde.” Şeklinde konuştu.

“Uzaktan eğitim Yüz yüze eğitimin yerini asla tutamaz”

EFE,” geçtiğimiz dönemlerde konuların yetişmediğinden ötürü müfredatın tamamlanmadığı yıllar oldu. Günümüzde haftada iki günlük verilen eğitimle müfredatı bitirmek mümkün değil. Bu durum çocuklar için çok büyük bir kayıp. Kayıpları önlemek için verilen telafi eğitimlerin yeterli olacağını düşünmüyorum.” Dedi.

Online eğitime yönelik açıklamalarda bulunan EFE,” öğretmenin, online eğitimde etkili olması ve öğrenciyi disipline edebilmesi, dinler duruma getirebilmesi kolay bir şey değil. Uzaktan eğitim sürecinin bilgi sahibi olmak isteyen öğrencilere faydalı olduğunu düşünüyorum. Fakat yönlendirilemeyen öğrencilerde ise bu durum söz konusu değildir. Bu şekilde başarılı olmak mümkün değil.” Dedi.

“Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitime göre daha zor”

Başkan EFE, “Toplum, öğretmen kavramını çok farklı değerlendiriyor. Bizlerin kamuoyuna bu farklılığı açıklayabildiğimizi düşünmüyorum. Öğrenci olarak okul sıralarında öğrenim görmek farklı, tahtanın önünde öğrencilere ders anlatmak çok daha farklıdır. Öğretmenler hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok sancılı dönemden geçerler.” Dedi.

“Not ortalamasının sınavlara etkisini asla doğru bulmuyorum.”

EFE, “örneğin, merkezi okullardaki not ortalamaları ile kenar mahalledeki okulların not ortalamaları arasında çok büyük bir fark vardır. Pandemi döneminden bağımsız olarak, not ortalamalarının değerlendirmeye katılmasını asla doğru bulmuyorum. Fakat pandemi nedeniyle çalışan veya çalışmayan öğrenciyi ayırt etmek mümkün değil. Bunun çözümü ise not ortalamasının kaldırılmasıdır. Önemli olan verilen not değil, asıl önemli olan çocukları hayata hazırlamaktır.” Dedi.

EFE,” ülkenin her alanda gelişip, kalkınmasının tek yolunun eğitimden geçtiğini belirterek, disiplin yönetmenliğinin yeniden yazılması gerektiğini vurguladı.

Haber: Şevval ÖZLÜ & Beyza BİŞKİN

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!