Yazar Coşkun BULUT’un Minik Deha isimli çocuk kitabı çıktı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

        Yazar Coşkun BULUT’un kaleminden çıkan Minik Deha isimli çocuk kitabı çıktı. Ressam Osman AYTEKİN ve Muhammed AYTEKİN’in resmettiği kitap okurlarıyla buluştu. Yazar Coşkun BULUT, manevi değerlerimizi ve kültürümüzü çocuklara eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlayan kitabın 10 hikâyecikten oluştuğunu söyledi.

Kitabın İçindeki Hikâyeler Ne Anlatıyor?

Kitabım, “Minik Deha Aile Albümüne Bakıyor, Minik Deha Kitap Okuyor, Minik Deha Köyüne Gidiyor, Minik Deha Maske Takıyor, Minik Deha Namaz Kılmayı Öğreniyor, Minik Deha Odasını Topluyor, Minik Deha Oruç Tutuyor, Minik Deha Parkta Oynuyor, Minik Deha Ramazan Bayramı’nı Kutluyor ve Minik Deha Spor Yapıyor” hikâyelerinden oluşan 112 sayfalık bir kitaptır. İlkokul derslerinde görülen konuların birçoğunu içermektedir. Aile albümüne bakma, odasını toplama, parkta oynama, spor yapma ve bayram kutlaması konuları Hayat Bilgisi kitaplarında yer almaktadır. Aynı zamanda kitap okuma Türkçe dersi ile doğrudan ilgiliyken köyde vakit geçirmesi de yine kültürümüzü yansıtmakta ve Hayat Bilgisi konuları içinde bulunmaktadır. Tabi namaz kılma, oruç tutma ve Ramazan Bayramı’nı kutlama çocuklarımızın öğrenmesi gereken manevi değerlerimizdendir. Ben de kitabımda bu değerleri çocukların eğlenmesini de sağlayarak işlemeye çalıştım. Zaten şu an okullarımızda değerler eğitimi kapsamında sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma, sabır gibi konular verilmektedir. O yüzden çocuklarımızın hiç sıkılmadan, severek okuyacaklarını düşünüyorum.

Kitabınızın Çocukların Gelişimine Katkısı Ne Olacaktır?

        Manevi ve kültürel değerlerine bağlı bir neslin yetişmesi açısından kitabımı değerli buluyorum. Çocukların; sabır, sevgi, saygı, yardımlaşma, fikir alışverişinde bulunma, sorunları çözme, hayvan sevgisi, sorumluluk bilinci kazanmalarına katkı sağlayacaktır.

Kitabınızdaki İsimleri Nasıl Seçtiniz?

Kitabımda yer alan karakterlerden Lütfü Bey’e babamın, Miyase Hanım’a annemin ismini vermek istedim. Diğer karakterlere de aklıma gelen isimleri koydum.

Kitabınızdaki Hikâyelerin Ailenizle İlgisi Nedir?

Aslında her ne kadar direkt ilgisi olmasa da ilgili olduğu kısımlar var. Mesela köyde geçirdiğimiz zamanlar, namaz kılma, bayram alışverişi, aile albümüne bakma gibi etkinlikler ailemle yaptığım etkinlikler arasında yer alıyordu. Tabi öykü olması sebebiyle gerçek yaşamla hayali olayları harmanladım ve bu kitap ortaya çıktı. Yani ne birebir yaşanmışlık ne de tamamen hayal ürünü olma durumu var.

Minik Deha Siz Misiniz?

Yazmaya başladığım sırada kendimi Minik Deha olarak görmedim. Şunu belirtmek isterim ki benim de çocukluğum Minik Deha gibi biraz yaramazlıklarla doluydu; fakat Minik Deha’nın yaptıklarını birebir yapmadım. Tabi her ne kadar yaramaz olsam da anneme, babama kısaca büyüklerime karşı hep saygılı oldum.

Yazar Coşkun BULUT’un Minik Deha isimli çocuk kitabı çıktı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!