AK Parti ve Toplumsal Kopuş!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ne gariptir ki Türkiye’de siyaset, toplum katmanlarını birbirine düşman kılmak için kullanılıyor. Daha doğrusu siyasî söylemler daha çok toplumun “kutuplaştırılması” üzerine… Aslında belki bunda bir tuhaflık yok diyebilirsiniz. Tamam da, böyle bir sosyo-politik ortamda, toplumsal hedeflerimize erişmemiz mümkün mü?

Belki çok gereksiz şeyler üzerinde duruyorum… Ama toplumsal barış yakalanmadan, ülkede istenilen ve arzulanan ekonomik büyüme ve kalkınma tesis edilebilir mi?

Olaya, özellikle AK Parti açısından bakmak daha zihin açıcı olabilir. AK Parti ilk kurulduğunda ve iktidara geldiğinde toplumun büyük bir kesiminden teveccüh görmüş idi. Bu, hem AK Parti adına hem de ülkemiz adına olumluydu, çünkü yıllardır ekonomik darboğazın altında yaşam savaşı veren tüm ulusu kenetleme bağlamında bir ilk olabilirdi.

– – – – –

Ama işte ne olduysa oldu/oluyor, iktidar sadece “kendisi gibi” düşünen ve kendisi gibi yaşam felsefesine sahip olan kitlelerle iletişim ve ilişki kurma yoluna gidiyor. Tabii bu durum da otomatikman toplumun geri kalanını ya “yabancılaştırıyor” ya da “dışlıyor”. Siyaset kurumu içinde ve meydanlarda sarf edilen cümleler, bazı kesimlerin hoşuna gidebilirken bir başka kesimi de “ötekileştiriyor”.

Adalet ve Kalkınma Partisi, hiçbir kimsenin görmezden gelemeyeceği gibi, toplumun her kesiminden oy alabilme potansiyeline sahip bir parti duruşu sergilemişti. Son yıllarda artan kutuplaşma ve yabancılaşma, bence en fazla iktidarın aleyhine işlemekte. Türkiye partisi hedefi olmak başka bir şey, sadece ideolojik beklentilere uygun bir parti olmak başka şey.

Toplumun her kesiminden bir veryansın yükseliyor. Ve bu durumda da haklılar. Ekonominin gidişatı kısa vadede iyi görüntü vermiyor. Pahalılık almış başını gidiyor. İktidar partisinin bence, demokratik sahalara müdahaleden ziyade piyasalara, toplumun menfaatine olacak biçimde müdahale etmesi gerekiyor.  

AK Parti ve Toplumsal Kopuş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!