Soyuttan Somuta Gelmek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Demokrat/Sol cenahtan, bu sıralar CHP ve Sayın Kılıçdaroğlu için eleştirel sesler yükselmekte. Özellikle… Kılıçdaroğlu ve CHP… Yeterince “muhalefet” yapamadığından değil de… Yeterince… Laikliği… Demokrasiyi ve hukuk devletini savunamadığından ötürü… Eleştirilmekte. Yahu nedense, bizde, bir türlü somut ve soyut tahlil yapmadaki ayrım gözetilemiyor. CHP’nin siyasetsizliği zaten soyut kavramlara yaslanmasından değil miydi? Senelerce, korkular ve vehimler üzerinden sürdürülen politikalar, artık toplumda karşılık bulmuyor. Dönem, artık somut saptamalar yapıp, “gerçekçi” çözümler sunmanın dönemi. Bakıyorum da… Sol partiler, nedense hep aynı fasit dairenin içine hapsoluyorlar. 

Liberalizminpiyasa ekonomisininkapitalizmin tenkit edildiği bir ortamda, artık soyut kavramlar üzerinden siyaset üretmek, bereketli olmuyor! Tabii ki, laiklik önemli… Demokrasi de önemli, hukuk devleti de önemli. Bunları dışlayabilecek bir siyasal partinin, seçmen indinde de siyaset kurumu içinde de uzun vadede varlığını sürdürebilmesi olası mıdır? Sen, muhalefet partisi olarak… 

İktidardan farklı olarak ne söylüyorsun? Eğer “seçimle işbaşına gelirsen”, iktidarın yapamadığı neyi yapacaksın? Ülkemizin hangi ekonomik program ile veya hangi ekonomik sistemle kalkınıp büyüyeceği yönünde bir hazır reçeteniz var mı? Artık, dönem “somut” tespit ve çözüm dönemi. Bu toplumun karnını doyuramadığınız sürece, yoksullukta eşitlikten ziyade, sınıfsal çelişkilere rağmen, zenginleşmenin, refahın yolunu aralamadığınız sürece… Halk kesimlerinin “gönlünü” çalmanız mümkün değil.

Soyuttan Somuta Gelmek!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!