Ey Aziz Şehir Elaziz

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şair ne güzel söylemiş; Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul,

Ona nispet bizde;

Sana dün Harput’un seyir tepesinden baktım aziz Elaziz,

Bu şehri yaşımız sayısınca tanıdık ve tanırız.Tarihini, hikayelerini, kültürünü ve  kahramanlıklarını, Harput Kalesi’nde ne zaferler kazanıldığını ögrendik ve 30 yıl gurbet ellerde onu hep koruduk hasretle muhafaza ettik. O sevda ile emekli olup bu şehre yerleşenlerden olduk. Burdan da ahiret yurduna gitmek  için referans edindik.

Bu şehir için yola düşmüs bir taşı kaldırmayı vazife bildik. Kimsenin ayağına takılmasındiye sorumlu olduk.

Avantajlar şehri diye bildik. Tarihi ile Harput’u bildik. Folklorü ile dünya da mumlu dans seyrettik. Türkiye’nin ilk barajı Keban ile enerjisini gördük. Saklı yer altı şehrı ile Sivrice’ye daldık. Maden dağı ve kömürhan köprüsü türküsünde onu dinledik. Vine çürüğü mermerini dünya çapında yerlere serdik .Orcik ve badem şekeri, yerli çerezi tatmış olduk. Ünlü sinema sanatçıları ile  seyrettik. Ar-ge ile yapılan çalısmaları hayretle izledik;ama gelişmeyen ve toz duman icinde kalan bir aziz şehir görmek istemedik. Kimler canlandı gözümüzde, arkada  Harput’un  manevi babalarının bulunduğu türbeler ve biyografileri aradaki farkı  görmeye vesile kıldı.

Mazı ile müstakbel arasında kaldık. Bu aziz şehir ile gururlanıp son nesil olarak geride kaldığımızı hissedip sorumluluk duyduk. Bu şehrin yönetcileri, çocukları ve yetiskinleri de bunu gormeli, bilmeli ve hizmet etmeli ve kalıcı eserler bırakmalıdır bu şehre.

Bir günümüzü  kalp gözümüzle sana ayırdık ey aziz şehir Elaziz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!