Bağırsak Sağlığı

Daha Fazla Göster

Bağırsak sağlığı çok önemlidir.

Duygularımız bağırsakta oluşur ve olgunlaşır. Bağırsağımız ve beynimiz anne karnındayken aynı doku kümesinden oluşur. Bu kümeler geliştikçe, hücrelerin bir kısmı merkezi sinir sistemi dediğimiz beynimizi oluştururken diğer bir kısmı ise bağırsak hücrelerini oluşturmaktadır. Yani bağırsak (karın bölgesi) kafatamızda bulunan beynimizin devamıdır. Özellikle son zamanlarda ikinci beyin olarak da adlandırılan bağırsaklar, beynin ikizidir. Bu hücrelerin tipi ve reseptörleri (alıcıları) ile beyin hücreleri birebir aynıdır.

Duygu durum ve kaygı bozukluklarında ;  stres, sıkıntı, anksiyete hallerinde beynimizdeki düşüncelerden en çabuk etkilenen mide ve bağırsak sistemimizdir. Örnek olarak ortam veya adres değişikliklerinde karnı şişen, guruldayan, kabız ve huzursuz olan, midesi ağrıyan biri, Okula başlayan çocuğun karın ağrısı çekmesi, sunum ve program yapan birinin ishal olması, sınava gireceği zaman karın ağrısı çeken ve kusan öğrenci, aşık olan insanın karnında uçuşan bir şeylerin olması, bu duruma verilecek örneklerden birkaçıdır. Bu nedenle bağırsaklarımız çok önemlidir. Sağlıklı bağırsak sağlıklı insan demektir. Sağlıklı bir bağırsak huzurlu ve mutlu bir insan yani kaliteli bir yaşam demektir.

Bağırsaklar omurilikten daha fazla sinir hücresine sahiptir. 200 milyar sinir hücresi ile donatılmıştır. Yine vücudumuzda yaklaşık 10 trilyon hücre varken bağırsaklarımızda 100 trilyon mikroorganizma bulunmaktadır. Buda yaklaşık olarak 1.5-2 kg olmaktadır. Bu durum sağlık için çok önemlidir. Bağırsaktaki bu mikroorganizmalı ortam kişinin psikolojik olarak hissettiği endişeyi, korkuyu, acıyı ve ruh halini etkilemektedir. Yine bağırsağımızdaki mevcut mikroorganizmalar bağışıklık sistemini düzenler ve de sinir sistemini uyarmaktadır.

Bağırsak problemi çekenler, bağırsaklarında düzensizlik olanlar özellikle kadınlarda daha fazla olmak üzere depresyona yatkın olurlar. Bağırsakları düzensiz yani kötü olan kişilerde depresyon, sinirlilik, panik atak, uyku bozukluğu, isteksizlik, keyifsizlik, mutsuzluk ,ağrılar, migren baş ağrısı, eklem ağrıları, kalp hastalıkları, saç dökülmesi, kemik erimesi, cilt hastalıkları vb birçok hastalığın görülmesi büyük oranda artmaktadır. Çok kıymetli olan sağlımız için bağırsaklarımıza önem vermeliyiz. Bağırsaklarımız sağlıklıysa vücudumuz da sağlıklı demektir. Mutluluk hormonunun % 80 nin salgılandığı yer olan bağırsaklarımızdır. Karnımız hisseder, düşünür ve kayıt yapar. Geçmişte yaşadığımız birçok olayı karnımız kaydeder. Bu sebeple beynimizin ikizi, daha çok mutluluk hormonu salgılayan, birçok kayıt tutan, kumanda merkezimiz gibi olan bağırsaklarımıza çok önem vermeliyiz. Bağırsak rahatsızlığın altında kötü bağırsak alışkanlığı vardır. Daha keyifli, daha kaliteli, daha mutlu, daha sağlıklı bir hayat için sağlıklı bağırsaklar gerekir. Herkese sağlıklı günler dilerim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!