Bilinçaltı

Daha Fazla Göster

Çevremizdeki insanlara baktığımızda yarıya kadar dolu olan bardağa bir kısmı yarısı boş, bir kısmı yarısı dolu olarak bakar. İkisi de doğrudur ancak olaya olumlu ya da olumsuz bakmak önemlidir.  İyi düşünürseniz iyi olacak, kötü düşünürseniz kötü olacaktır.

     Bilinçaltı; iyi ve kötü düşünceler için eşit ölçüde vardır. Bardağın boş yönünden baktığımız bir hayat felsefesi varsa başarısızlık, düş kırıklığı, mutsuzluk, huzursuzluk, endişe, kaygı, sağlıksızlık gibi hep olumsuz olaylar olur.

Buna karşılık bardağın dolu yönünden bakan bir hayat felsefemiz varsa; sağlıklı, huzurlu, pozitif, ahenkli, neşeli, başarılı ve bereket dolu bir hayatımız olur.Gerçektende olumlu, doğru bir şekilde düşünüp hissettiğimizde bunu kaçınılmaz bir şekilde iç huzur ve sağlıklı beden izler. Bilinçaltımız tamamen bize bağlıdır. Ona ne emir verirsek bize sadık kalarak onu yapar.

    Bilinçaltımız iyi-kötü, doğru-yanlış ayrımı yapmaksızın herşeyi kabul eder. Olumsuz, negatif, yıkıcı, yıpratıcı düşünceler bilinçaltımızda olumsuz işleyişini sürdürür ve zamanı geldiğinde onlara karşılık gelen yaşam biçimine dönüşür. Birçok insanların karşılaştığı olaylar karşısında yapamam, beceremem, başaramam, üstesinden gelemem diye söylendiğini ve düşündüğünü biliriz. Böylelikle bilinçaltımıza bu olumsuz düşünceleri verirsek karşılığı da ona göre olur. Bu durumda hayatımıza başarısızlık, mutsuzluk aşılamış oluruz. İnanın çok geçmeden  bu olumsuzluk hayatımıza yansır.        Bütün bunlardan sonra; seçme özgürlüğümüz varken yaşamı, sevgiyi, mutluluğu, huzuru, sağlığı seçmeliyiz. Bunun için neler yapmak gerekir?

-İyi düşünün sonucu iyilik olsun, kötü düşünürseniz kötülük olacaktır. Siz her an düşündüklerinizsiniz.

-Yapamam, başaramam, çuvalladım gibi ifadeler yerine yaparım, başarırım  diye tekrarlarsak bilinçaltı bunu kabul edecektir.

– Seçme özgürlüğümüz varsa sağlığı, mutluluğu seçin, bilinçaltı karşılığını verecektir.

-Sözlerinize dikkat edin. Herzaman olumsuz söz ve düşüncelerden uzak durun.

Hayata olumlu bakın ki hayatınız güzel olsun, bardağa dolu tarafından  bakın ki mutlu ve iç huzurunuz olsun.

 Uzm. Dr. Oktay Kapan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!