Emekle Gelen Hüzün

Daha Fazla Göster

Daha önceden de belirttiğim gibi atalarımız zamanındaki besinlerle beslenme biçimine yaşam şekline sahip değiliz. Genetiğimiz değişiyor. Ancak modern dünya hızına yetişecek kadar değil. Belki birkaç asır sonra modern dünya (bu hali ile kalırsa) ortamına uyacak genetiğe sahip torunlarımız olacaktır. Ancak mevcut halimizle uzak atalarımızın genetiğini taşıdığımızdan modern çağın beslenme ürünlerine maalesef vücudumuz hazır değildir.

​    Uzak atalarımız, olunca yiyen olmayınca yemeyen depolama imkanı olmayan katkı maddelerle uzun raf ömrüne sahip gıdaları yoktu. Dolayısıyla doğal ve organik beslenirlerdi. Taşıtları yoktu dağ taş hareket eden insanlardı. Günümüzde atalarımızın genetiği var ama ortamları yok. 

Hamur ve şeker ürünlerine birçoğumuzun bağırsakları duyarlıdır. Beynimizin devamı olan bağırsaklarımızın hassasiyeti sonucu harabiyet oluşur. Vücudumuz için hayati gıda, element, vitamin, protein gibi besinlerin az emilimi demektir.

    Sadece D vitamini ve B grubu vitaminlerin eksikliği veya yeterince alınmaması ancak yetersiz emilimi sonucu beyin sağlığımız da problemler görülebilmektedir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki D vitamini ve B grubu vitamınleri gibi birçok element ve vitamin eksikliklerinin de Baş ağrıları, Depresyon, Demans, Parkinson, MS’ e varıncaya kadar birçok hastalığa sebep olabildiği görülmektedir.    Örneğin bu gruptan çinko için birkaç cümle yazmak istiyorum. Bağışıklık sistemini destekler, hafızayı dinç tutar, beyin dostu  bir elementtir. 

  Bu veriler eşliğinde nörolojik ve psikiyatrik bir takım hastalıkları yenmek için çinko, D vitamini, B grubu vitaminlerin çok önemli yeri vardır. Bu element vitaminlerin emilmesi için uygun bağırsak ortamının olması gerekir. Uygun bağırsak ise doğru beslenmeyle mümkün olur. Maalesef hamur ve şekerli gıdalar bu uygunluğa aykırı yiyeceklerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!