Gluten Belirtileri

Daha Fazla Göster

Geçen yazımızda gluten hassasiyetinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise konuyu genişleterek devam edelim.   

    Glutene bir çölyak hastasının gösterdiği tepkiyi göstermiyor olabiliriz. Ancak farkında olmadan hassasiyetimiz olabilir. Nüfusun birçoğunda gluten hassasiyeti mevcuttur. Biz bunu son aylarda daha iyi anlamış olduk. Kliniğimizde kullandığımız sağlık tarama cihazı ile glutenin yanında birçok hassasiyeti tespit edebiliyoruz. Taramalarımızda şunun farkına vardık ki; insanlarımızın yarıya yakınında gluten hassasiyeti mevcuttur. 

    Hatta gluten hassasiyeti geçtiğimiz on yıllar boyunca doktorların gözünden kaçan baş ağrısı, demans, multiple skleroz, parkinson, depresyon, epilepsi, şizofreni, otizm gibi hastalıkların görünmeyen gerçek sebebi olmuştur.

    Gerçekten de gluteinin ortaya çıkardığı problemler ve hastalıklar kimsenin düşünmediği veya önemsemediği kadar ciddidir.

Günümüz gıdalarında bol miktarda bulunan glutein ile atalarımızın buğdayı ve unu keşfettiği zamanki glutein arasında çok az benzerlik vardır.

      Modern gıdalarda bol bulunan glutein hassasiyetinde hangi belirtiler ortaya çıkmakta ve hangi hastalıklara sebep olabilir?

Baş ağrısı, depresyon, anksiyete, otizm, romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, kemik ağrıları, zihin bulanıklığı, göğüs ağrısı, sık sık hasta olmak, büyüme geriliği, zayıflık, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, ishal, kaşıntı, döküntü, kısırlık, bağırsak hastalıkları, migren, düşük, bulantı-kusma, bunama, parkinson, titremeler, epilepsi, zaman zaman tatlı krizine girme gibi belirti ve hastalıkları sayabiliriz.

   Ek olarak; yukardaki belirti ve hastalıklar olmasa dahi herkesin muhakkak tarama yaptırarak varsa bilmediği hasasiyetini öğrenmesini tavsiye ediyorum.

Bir dahaki yazımızda gluten nelerde bulunur konusuna değineceğim.

Herkese sağlıklı günler dilerim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!