Gluten Hassasiyeti

Daha Fazla Göster

Günümüzün modern dünyasında  insanlar rahatına düşkün olduğumuzdan dolayı daha çok hazır gıdalar ve katkı maddeli gıdalar tüketmekteyiz. Bu gıdalarda birtakım zararlı maddeler içermektedir. Çok sık görülenlerden birisi de  glutendir. Bilinenin aksine glutene çoğumuz hassasız. Özellikle sinir sistemimiz (nöral ağlarımız) ve barsaklarımız.

         Gluten bir proteindir. Hamur işlerinin yapılabilmesi için unu bir arada tutan yapıştırıcı  görevi vardır. Gluten; un ve maya ile karıştırıldığında ekmeğin kabarmasını sağlayarak mayalanma sürecinde önemli bir rol üstlenir. Buğday unundan elde edilmiş hamuru suyun altında tutarak liflerinden ve nişastasından ayrılmasını sağladığımızda; geriye kalan yapışkan protein glutendir. 

    Çoğu insan glutenin sadece buğday ürünlerinde olduğunu sanır. Oysaki buğdayın yanısıra  çavdar ve arpada da vardır. Dünyada çok sık kullanılan bir katkı maddesidir. Işlenmiş gıda ürünlerinde, kişisel bakım ürünlerinde, işlenmiş peynir, margarin, soslar, saçları kalınlaştıran kremler, kirpiklere hacim veren bakım ürünlerinde  de gluten bulunmaktadır. Gluten hassasiyetini sadece çölyak hastalığında aramak yanlıştır.Çölyak hastalığı gluten hassasiyetinin ağır bir formudur. Şuda bir gerçektir ki günümüzde teşhis edilmemiş birçok çölyak hastalığı mevcuttur. Gluten hassasiyeti ise sanıldığından çok fazladır.      

     Gluten barsaklara saldırarak harabiyet yapabilir yada yapışkan yapısından dolayı besinlerin sindirilip kana karışmasını engelleyebilir veya barsağa hiç zarar vermeden uzak yakın beyin dahil birçok organı etkileyebilir. Yani mide barsak sistemi etkilenmeksizin diğer organlar; özellikle beyin olmak üzere sinir sistemimiz  sessiz saldırı altında olabilir. 

     Bütün bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, sessiz beyin harabiyeti sonucu; demans, parkinson, multipl skleroz, otizm, depresyon, dikkat bozukluğu, ALS, baş ağrısı gibi hastalıklar görülmektedir. Özellikle sebebi bilinmeyen birtakım nörolojik hastalıkları olan kişilerde gluten hassasiyetini muhakkak değerlendirmek gerekir. Son zamanların çok hassas konusu olan gluten için birkaç yazı daha yazacacağımı belirtmek istiyorum.

        Herkese sağlıklı günler dilerim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!