Gluten Nelerde Bulunur

Daha Fazla Göster

Son yazımızda günümüzün önemli ama az bilinen gluten hassasiyetinden bahsetmiştik. Herkesin muhakkak gluten hassasiyeti var mı diye baktırmasını tavsiye ediyorum. Çünkü sebebini anlamadığımız ve çözemediğimiz birçok hastalığın altında gluten  hassasiyeti çıkmaktadır. Buğdayın çoğu türleri (karabuğday hariç), arpa, bulgur, bisküvi, çavdar, irmik, buğday filizi gluten içerir.

 Karabuğday, patates, pirinç, mısır, soya da ise gluten yoktur.

      Şimdi sayacağım ürünler ise genellikle gluten içerir; kurufasulye, küflü peynir çeşitleri, hazır et suları ve sosları, ekmek ürünleri, kahvaltılık gevrekler, gofretler, aromalı çay ve kahveler, dondurma, dondurulmuş patates (çünkü dondurulmadan önce buğday unu serpilir), ketçap, mayonez, hazır köfteler, yulaf, işlenmiş peynirler,  sosis, hazır çorbalar.

        Ve bizim için tehlikeli olan ama çok kullanılan ürünlerden bazıları da gizli gluten kaynaklarıdır. Bunlar; kozmetik ürünler, rujlar, dudak parlatıcıları, bazı ilaçlar, pullar, yapışkanlı zarflar, oyun hamurları, kağıt bardak-tabak, şampuanlar, saç kremleri, birtakım gıda takviyesi olan vitaminler ve gıdalar.

Daha iyi görülüyor ki gluten hassasiyeti yaşamımızı ve sağlığımızı tehdit eden büyük sorunlardan biri haline gelmiştir. Hafife almamak aksine çok ciddiye almak gerekir. Barsaklarda gluten hassasiyeti olmadan birçok organda sessiz  yıkım yapan  gluten için tarama testi yaptırmak ve yukarıda saydığımız gluten içeren gıda ve maddelerden uzak durmak gerekir.

Herkese sağlıklı günler dilerim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!