Kaliteli Uyku Sağlıktır

Daha Fazla Göster

Son günlerin önemli sağlık sorunlarından biridir uykusuzluktur. Etrafımızdaki bireylerin birçoğunda uyuyamayana, uykusuz kalana çok sık rastlamaktayız.

       Gerçekten uyku; hayat demektir, sağlık demektir. Yeterince uyuyamamak, az uyumak veya kalitesiz bir uyku beyni ve de dolayısıyla tüm vücudu olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı uyku; biz insanlar için hayati bir öneme  sahiptir.

        Uyku kişiden kişiye göre değişebileceği gibi farklı yaşlarda da değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda uzun süreli uyku gerekirken; gençlikte ve de orta yaş grubu insanlarda daha az süreli uyku yeterli olmaktadır.

       Uykusuz kalmak, yeterince uyuyamamak kalitesiz uyumak veya parça parça uyumak sürekli bir hal aldığı durumlarda rahatsızlığa dönüşür, dolayısıyla bunun tedavi edilmesi gerekmektedir.

        Uyku hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisidir. Nefes gibi, su gibi….

        Uykusuzluk; fiziksel, zihinsel ve de ruhsal sağlımıza çok ciddi zararlar verebilecek birçok rahatsızlıklar sebebidir. Hatta uzun süreli  uykusuzluk hayati fonksiyonları durma noktasına getirebilmektedir.

        Uykusuz kalan insanların ertesi gününde baş ağrısı, dalgınlık, zihinsel fonksiyonlarında gerileme ve de fiziksel aktivitelerinde ciddi zorlanma belirtileri  ile karşı karşıyadır.

Vücudumuzdaki bütün organların dinlenmeye  ihtiyacı vardır. Kaliteli bir gece uykusuyla vücudumuz; günün yorgunluğunu atacak, fonksiyonlarını düzene sokacak aynı zamanda hem fiziksel hem de zihinsel anlamda ertesi güne hazır hale gelecektir. Uykusuzluk aynı zamanda yaşlanmayı da hızlandırmaktadır. Uyku esnasında salgılanan hormonlarla  bebeklerde ve çocuklarda büyüme, bireylerde de mutluluk düzeyi artmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!