Oruçlu Günler

Daha Fazla Göster

Oruç tut, sıhhat bul cümlesi gerçekte boşuna söylenmiş bir söz değildir. Şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor ki oruç tutarak; bedenimizi, zihnimizi ve de ruhumuzu sağlıkla buluşturmuş oluyoruz. Dini ne olursa olsun birçok insan, dini açıdan olmasa bile sağlığı için oruç tutmaktadır. Buna sağlık orucu adı verilmektedir. Hatta dünyadaki birçok insan haftanın en az bir veya iki gününü oruçlu olarak geçirmektedir. Ya da gününü yeterli su ve sadece az miktarda meyve tüketerek geçirmektedir. Adı her ne olursa olsun oruç ile vücut toksinlerden arınmaktadır. Yalnız şuna dikkat etmek gerekir ki; gün boyu açlığın verdiği duyguyla iftar yemeğini tıka-basa yememek lazımdır. Hepimiz tecrübe etmişizdir ki tıka-basa yemek yedikten sonra bedenimizin ve vücudumuzun ağırlaştığını, hantallaştığını, zihnimizin ve beynimizin yorgunlaştığını, uyku bastırdığını görmüşüzdür. Bu sebeple günümüzde gelenek haline gelen iftar ziyafetlerinde; midemize, karaciğerimize ve  beynimize ağır yükler yüklememeliyiz.

    Ayrıca acıkmamak için sahurda çok yemek yemek esasında çok   büyük bir hatadır. Şöyle ki ne kadar çok yemek yersek yiyelim açlık hissini ancak 1-2 saat ertelemiş oluyoruz. Bilakis çok yemek yemek aslında gün içindeki susuzluğu artıracaktır. Yani çok yemek susuzlukta artış demektir.

      Yine susamamak için bol bol su içmek yapılan diğer bir yanlıştır. Susamamak için tek seferde içilen bol suyun kimseye faydası yoktur.Çünkü fazla su vücutta tutulmaz ve birkaç saat içinde vücuttan atılır. Bunu da hepimiz mutlaka tecrübe etmişizdir. Sabaha kadar yatak ile tuvalet arasında mekik dokuyarak bunu görmüşüzdür.

     Bu arada sahurda uzak durulması gereken gıdalar; reçel, helva, pekmez, peynir çeşitleri, ekmek, makarna olmalıdır. Ayrıca sahurda çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerden de uzak durmalıyız. Çünkü bu tür içecekler vücutta bulunan su miktarını düşüreceği için uzun süren oruç zamanında daha çok susuzluk çekmemize sebeptir.

    Yine az susatacak gıdalara örnek verecek olursak; zeytinyağlı yiyecekler, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişli gıdalar, salata, lahana, tere, roka gibi sebzeler, havuç, domates, salatalık ve de süt, yoğurt, yumurta gibi proteinli gıdalar vs. 

    Tekrarlamak gerekirse tıka-basa yemek yememek gerekir. Çünkü tıka- basa yemek yediğimiz de sinir sistemimiz dolayısıyla bedenimiz, mide, karaciğer, pankreas, barğırsak gibi sindirim sistemiyle uğraşacağından beynimiz ağırlaşacak, yorgunlaşacak, konsantre olamayacağından algımız bozulacak ve yerimizden kımıldayamıyacak hale geleceğizdir. Az yiyince daha dinç, daha zinde ve de daha konsantre olduğumuzu biliriz.

     Bu nedenlerden dolayı ramazan ayı dışındada oruç tutmak ve bütün yemeklerden tam mânâda doymadan kalkmak gerekir. Sağlık için bunlar olmazsa olmazımızdır. Sağlık için oruç tut sözü her zaman çok doğru sözdür.

Herkese sağlıklı günler dilerim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!