Sağlıklı Bağırsak = Sağlıklı İnsan

Daha Fazla Göster

Geçen yazımızda bağırsak sağlığından ve problemli bağırsakların olası sonuçlarından bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise sağlıklı bağırsak için neler yapmamız gerektiğini yazmaya çalışacağım.

Sağlıklı insan için sağlıklı bağırsak şarttır. Bağırsak yüzeyi 400-500 metrekarelik bir alandır. Bu da oldukça büyük bir alanı oluşturmaktadır. Ortalama  bir ömrü 75 yıl düşünürsek bu süre zarfında 30 ton besin ve de 50.000 litre su bağırsaklardan geçmektedir.

Bu görevlerinin yanında en önemli fonksiyonu bağışıklık sisteminin %80 ni bağırsaklarımız oluşturmaktadır. Yani bağırsaklar insanda sadece sevinç ve üzüntüyü kontrol etmekle kalmayıp aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de kontrol etmektedir.

Bağırsak sağlığını desteklemek için günlük olarak en az 30 gr lif içeren besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Yani bir dilim tahıllı ekmek, bir adet haşlanmış patates, bir adet havuç gibi vs… Evde yapılmış yoğurt da doğal probiyotik açısından oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca un, şeker ve etten fakir besinler tüketmeliyiz. Bunun yanısıra sebze, meyve,  yumurta gibi doğal olmak şartıyla bu tip besinler bağırsak florasının koruyuculuğunu arttırmaktadır. Yine turşu, yoğurt, peynir gibi besinler bağırsak florasında bulunan probiyotikleri arttırmaktadır.

Bunların eksik kalması durumunda ise probiyotik içeren ilaçlar mevcuttur. Probiyotik bakteri içeren ilaçlar antimikribiyal maddeler üreterek bağırsaklardaki istenmeyen mikroorganizmaların çoğalmasını kontrol etmekle kalmayıp aynı zamanda bağırsağın doğal florasını denge içinde kalmasını da sağlamaktadır. Yine bu önerilerimin yanında muhakkak nöralterapi uygulamasını tavsiye etmekteyim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!