Sağlıklı Beslenme

Daha Fazla Göster

Beslenme ile sadece bedenimizi değil aynı zamanda zihnimizi, duygularımızı ve ruhumuzu da beslemiş oluruz.

    Sağlıklı beslenmeden kasıt, her bulduğumuz sağlıklı gıdayı tüketmek değildir. Bazen açlık kürleri yaparak, aç kalmak da sağlıklı beslenmedir. Bu sebeple insanların haftada en az bir gün oruç tutmalarını ya da bunu yapamıyorlarsa bile bunun yerine haftada en az bir gününü sadece su ve meyve tüketerek  geçirmeleri sağlığı ve vücudu için muhteşemdir.    Günümüz yoğunluğunda fast-food ya da ayak üstü beslenme şekli oldukça sağlıksızdır. Özellikle çalışan bireylerin ve öğrencilerin tercihi olan bu tür beslenme şekli sağlığa ağır yükler yüklemektedir. Sağlıklı beden için birkaç noktaya değinmek istiyorum.

  Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğer husus  da    çocuklarımıza yemek çok kaliteli veya çok sağlıklı olsa dahi istemiyorsa veya sevmiyorsa yemesi konusunda ısrarcı olunmaması gerekir. Bu herkes için gereklidir. Kısaca sevmiyorsanız yemeyin. Çünkü bu durum; vücudun  o yemekteki besinlere ihtiyacı yok anlamına gelmektedir. Vücudumuz konuşur ve onu dinlememiz  gerekir. Çünkü vücudumuz; neyin o dönem faydalı ve zararlı olduğunu size söyler.

    Bu arada sağlıklı besinleri dönüşümlü olarak tüketmek gerekir. Rafine ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca  uzak durulmalıdır. Çünkü rafine ve işlenmiş gıdalar sindirim sistemini yorarlar. 

     Yine önemli diğer bir konuda yiyilebilen tüm meyve ve sebzeleri kabuğuyla tüketmek gerekir. Çünkü mevcut vitamin ve mineraller ya kabukta bulunur ya da kabuğa yakın kısımda bulunur. Mevsiminde taze olan  meyve ve sebzeleri tüketmek konusunda özen gösterilmelidir. Vücudumuzun %60’ı sıvı olduğundan günlük su ihtiyacımızı ihmal etmememiz gereklidir. En güzel içeceğin su olduğunu unutmayalım. Kahve ve siyah çay hem uyarıcı, hem asidik hem de vücutta su atıcı olduğundan mümkün olduğunca az tüketmemiz gereklidir.

     Bu arada öğün saatleri de dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Ne kadar erken saatte kahvaltı edersek metabolizmamızda ona göre daha iyi çalışacaktır. Tavsiyem akşam saat altıdan sonra gıda tüketilmemesi yönündedir. Çünkü tüm vücudumuzun olduğu gibi sindirim sistemimizin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple akşam yemeklerinin hafif ve erken saatte olmasına dikkat etmemiz gerekir. Sağlıklı ve doğru beslenme hayatımız her anında olmalıdır.

     Herkese sağlıklı günler dilerim….

Uzm. Dr. Oktay Kapan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!