Sağlıklı Zayıflama

Daha Fazla Göster

Obezite veya aşırı kilolu olmak çoğu insanın istemediği veya istemeyeceği bir durumdur. Ancak günümüz çağında dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kilolu insanların sayısında ciddi bir artış söz konusudur.

     Şişmanlık; birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdiğinden normal kiloda olmak çoğu insanın olmak istediği bir durumdur. Hafif ve aşırı kilolu insanlar için zayıflamanın sağlıklı olanı makbuldür. Birçok kişi zayıflamak için önce karar verir, daha sonra da uygulamaya geçer. Ancak her defasında rejimi ve diyeti bozar. Veya diyetisyene gider. İlk zamanlar bundan oldukça mutludur ancak daha sonra ilk dönemlerdeki kilo verme hızına erişemediği için defalarca diyetini sonlandırmaktadır.

     Sonuçta normal kilolu insanlar, fazla kilolu insanlara göre daha mutlu ve daha enerji doludurlar. Hayata bakışları ve yaşamları daha kalitelidir. Sağlıklı zayıflamak için metabolizma hızını arttırmak gereklidir. Vücudumuzun metabolizma hızı; organların ve dokuların çalışması ve vücudun ısısının korunması için zorunlu olan bir enerji miktarıdır. Metabolizma hızı düşük olan insanlar, diyet yapmalarına ve az yemek tüketmelerine rağmen kilo veremezler. Metabolizma hızını etkileyen birçok  faktör vardır. Bunların bir kısmı değiştiremeyeceğimiz (yaş, genetik, cinsiyet gibi ), bir kısmı da değiştirebileceğimiz (uyku, beslenme, sıcaklık gibi) faktörlerdir.

     Metabolizma hızını arttırmanın yolları nelerdir?

– Karbonhidrattan ve şekerden uzak durulmalı,

– Az ama sık aralıklarla beslenilmeli (çünkü uzun süreli aç kalmak metabolizma hızını düşüreceğinden sık sık fakat az besin tüketmek gereklidir)

– Düzenli ve bol su içmek önemlidir. Çünkü uyuyan metabolizmayı uyandırmanın en iyi yolu düzenli su içmektir.

– Sağlıklı bağırsak ortamı olmasına dikkat edilmeli,

– Pul biber ve karabiber gibi baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi gereklidir.

– Lifli gıdaların tüketilmesi gereklidir. Çünkü lifli gıdalar sindirim sistemini çalıştırır.

– Düzenli olarak egzersiz yapılmalı,

– Kafein metabolizma hızını arttırır ancak asidik olduğundan çay ve kahveyi çok fazla tüketmemek gereklidir. Bunun yerine yeşil çay içilmelidir.

-Ayrıca bütün bunlara ilave olarak da nöralterapi ve tıbbi ozon uygulamasının yapılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü bu uygulamalarla vücudumuz, daha sağlıklı çalışacağından metabolizma hızı önemli oranda artacaktır.

     Herkese sağlıklı günler dilerim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!