Şişmanlıyoruz

Daha Fazla Göster

Şişmanlık; günümüzde en büyük sağlık problemlerinden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda birçok hastalığın altta yatan sebeplerinden birisidir. Özellikle insan hayatının kolaylaşması ve modernleşmesi sonrasında giderek tombullaşmaya başladık. Böyle devam ederse ilerleyen yıllarda dünya nüfusunun şişmanlaşması daha da çok artacaktır.

    Obezite birçok hastalığa sebep olmaktadır. Örneğin felç, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, eklem-kemik harabiyeti ve ağrıları gibi birçok hastalıklara zemin hazırlar. Bu durumun ciddiyetinde olunmalı ve kilo alımından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Şişmanlık ile Bedenimizde fazla miktarda yağ birikir.

     Şişmanlamanın birçok sebebi vardır. Bunlara örnek verecek olursak şunları sayabiliriz;

-Aşırı yemek yeme,

-Gece yemek yeme,

-Düzenli spor veya egzersiz yapmamak,

-Psikolojik sorunlar,

-Kalıtımsal sorunlar,

-Hızlı yemek yemek,

-Geçirilmiş hastalıklar,

-Kullanılan ilaçlar.

En önemli sebepler arasında bulunan aşırı yemek yemedir. Özellikle fast-food tarzı yemek, öğrenciler ve gençler arasında çok sık tercih edilmektedir. Ayaküstü yenilen yemeklerde bulunan aşırı yağ ve kalori ile birlikte hızlı yemek ve  kalorili içecekler de yanına eklendiğinde hem sağlıksız beslenmiş oluruz hemde kilo almamız kaçınılmaz olur. Yine hareketsizlik, spor veya yürüyüş yapmamak şişmanlığa davetiye çıkarır. Günümüz dünyasında insanlar artık en yakın mesafelere dahi araçları ile gittiklerinden hiç enerji harcamamaya başlamışlardır. Bu da vücudumuza yağ olararak geri dönmektedir. Aynı zamanda hareketsiz insanlarda kaslar zayıflarken bunların yerini yağ dokusu almaktadır. Unutmayalım ki bir yağ hücresi kendi boyutunun 800 katına kadar genişleyebilmekte ve içinde bol miktarda yağ ve toksik madde biriktirebilmektedir. Bunun yanında psikolojik olarak kötü olunduğunda birçok insan hemen yemeye sığınmaktadır. Çözümü ölçüsüz ve sınırsız yemek yemekde ararız. O dönemler şişmanlık için riskli zamanlardır. Şişmanlık birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi birçok da riski beraberinde getirir. Felçler, şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, deri hastalıkları gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır.

    Bu sebeplerden dolayı yemeklerden mümkün olduğunca doymadan kalkmalı, gece yemek yememeli, kalorili içeceklerden uzak durulmalı, egzersiz ve sık sık  yürüyüş yapılmalı, bol su tüketilmeli, rafine gıdalardan ve katkı maddeli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

Herkese sağlıklı günler dilerim…

  Uzm. Dr. Oktay Kapan

      Nöroloji uzmanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!