Unutma

Daha Fazla Göster

Alzhemir hastalıgı, genelde ileri yaşın bır hastalıgı olup erken yaştada görülebilir. Zamanla beynin bazı bölümlerinin giderek hasarlanması sonucu özellikle hafıza kaybı, günlük yaşam aktivitelerinde kayıp, günlük davranişlarda bozulma, yer zaman kişi oryantasyon kaybı ile karekterizedir.

 Alzhemir Demans hastalığının evreleri vardır. Hafif, orta, ağır evre şeklinde. Hafif dönem Alzhemir demansta bahsettiğim şikayetler zaman zaman olmakta, hasta çoğu dönemlerde normal hayatını idame ettirmektedir. Orta dönemde ise bu şikayetler daha çok olmaktadır. Ağır dönemde ise hasta tamamiyle yaşamın bilincinde olmayıp etrafına muhtaç yaşamaktadır.

 Son zamanlarda Demans hastalarının sık görülmesinin sebeplerinden biride modern hayata geçiştir. Modern hayatın getirdiği kolaylıklar yanında ek problemlerde ortaya çıkmaya başlamıştır. Kirli hava, katkı maddeli gıdalar, ağır metalleri sayabiliriz.

 Ayrıca son yıllarda çok önemli bir faktörde ikinci beynimiz gibi çalısan, aslında beynimizin devamı olan bağırsak düzensizliğidir. Çocukluk, gençlik ve erişkinlik döneminde farkına dahi varılmayan sağlıksız bağırsaklar ilerleyen yaşlarda Parkinson, MS, Epilepsi, birtakım kanserler gibi Demansada sebep olmaktadır.

 Diğer bir faktör beyin için olmazsa olmaz olan vitaminler ve elementlerin eksikliğidir. Özellikle B grubu vitaminler ve D vitamini çok önemlidir.

 Korunmak için neler yapılabilir,

-Doğal organik beslenme

-Bol miktarda su içmek

-Açık hava yürüyüşü

-Zaman zaman nörolojik muayene

-Vitamin eksikliğinin tamamlanması

-Bol ezber yapılması, yeni bilgiler öğrenilmesi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığda Bugün ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!