Her Kesimin Sesine Kulak Verilmeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal devlet anlayışında tüm insanların sağlıklı bir ortamda barınma ve yaşama hakkı vardır. Bu hakların ilki konut hakkıdır. Sosyal devlet anlayışında bireylerin insan onuruna yakışır bir biçimde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için devlet tarafından desteklenmeleri ve korunmaları söz konusudur. 

Şehrimiz son yıllarda çok ağır bir süreç geçiriyor. Depremin oluşturduğu ağır tahribat ve koronavirüs sürecinin izleri devam ederken buna dünya geneli yaşanan ekonomik sorunlar eklenince Elazığ, tarihinde görülmemiş bir şekilde çöküş yaşamıştır. Yaşanan bu sıkıntılar insanları psikolojik olarakta farklı bir boyuta taşımıştır. Yıllardır belirli bir düzen ve imkan içerisinde evlerinde ev sahibi veya kiracı olarak oturan, dükkanlarında imkanlarınca kazanç sağlamaya çalışan Elazığlılar depremle birlikte büyük sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.

Pandemi ve ekonomik sıkıntıları ayrı bir yerde tutarak yorumlamak istiyorum. Deprem sonrası devletimiz hızlı bir şekilde en acil ihtiyaçları karşıladıktan sonra konutların yapım sürecine başlandı. Buraya kadar her şey normal; fakat konutların yapım sürecinde vatandaşlar sosyal hakları gereği yetkili kişi veya kurumlara taleplerini iletmeye çalıştırlar. Bu onların en temel hakkıdır; çünkü evinin veya iş yerinin ödemesini yaparak bu hakka sahip olacağı için parasını ödediği bir şeyde istediklerini talep etme hakkında sahiptir. Sesini duyuran da oldu duyuramayıp hakkına razı olan da. Evlerinden ve iş yerlerinden memnun olan vatandaşların yanı sıra memnun olmayan vatandaşlarımızda oldu. Belirli dönemlerde muhtarlar ve STK’lar aracılığıyla seslerini duyurmaya çalıştılar. Konutlardan veya kura sonucu çıkan konutun konumundan memnun olmayan vatandaşlar çok şey istemediler. İstedikleri sadece uygun konumlu, aile yapısına uygun güzel bir ev veya dükkan.

İnsanlar sorunlarını iletmek için milletvekillerinin, bakanların peşinden koşuyorlar. Onlara seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Böyle olmamalı. Sosyal devlet anlayışı içinde vatandaşın taleplerini iletebileceği etkin ve çözüm üreten birimler oluşturulmalı bu süreçte. Vatandaş isteğini rahatça aktarabilmeli. Çok zor bir şey değil inanın. Vatandaşın taleplerini alan kurumlar var; ama çözüm noktasında bazı vatandaşların sorunları hala çözüme kavuşmadı.

Lütfen bu insanların sesine kulak verin. Onların yerine koyun kendinizi. Zaten ekonomik sorunlarla boğuşan vatandaşın, parasını ödeyip sahibi olacakları şeylerde söz hakkı olsun. Dükkanını henüz teslim almayan vatandaş için bir günün bile çok önemi var. 150 metrekarelik evde otururken daha düşük metrekareli eve geçmek zorunda olan insanı ne olur anlayın. Merkezde otururken oturduğu yerden çok uzakta bir yere gitmek zorunda olan insanı anlayın.

Bu sorunların oluşması en başından önlenebilirdi. İnşaat temelleri atılmadan önce vatandaşların talepleri dinlenmeliydi. İstekler nedir? Bu yapılmış olsaydı inanın şu an konutlarla ilgili problem olmazdı. Hepsi istişare ile yapılabilirdi. Burada kimse birileri suçlama bir kurumu karalama peşinde değil. Hepsi vatanını, milletini seven insanlar; ama sesini duyuramayanların sayısı gerçekten çok fazla.

Özetle vatandaş talepleri için çözüm istiyor. Devletimiz büyüktür diyor ve çözüm bekliyor.

Herkese sağlıklı ve huzurlu günler dilerim…


Her Kesimin Sesine Kulak Verilmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!