Böyle 1 Nisan Şakası Olur Mu Hiç?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Neşe doluydun, Kontrol için gittin, parça temiz çıktı fakat sen son şakanı yaptın. Bir Nisan’da seher vaktine yakın vedalaştın dünya ile.

Yoğun bakım üniteleri insan hayatını tehdit eden sağlığı ile ilgili belirsizliklerin göreceli riskine karşı önlem alınan tedavi merkezleridir. Özellikle hijyen, ekipman ve personel uzmanlığı bir insanın ancak bir kere hakkı olan hayatının dönüm yeridir.

Tek bir mutlak değer var, yani entropiye maruz kalmayan tek bir varlık. Evet ölüm hak, çünkü o kader, aynı yaratılış gibi adım adım birbirini bağlayan halkanın zincirleri gibi… Önemli olan her düğüm noktasının zamanı ve şekli.

Farkında mısınız? Tahmin etmiyorum.  Yok yok, canınız sıkılmasın. Hakaret etmiyorum. Yönlendirilmiş benliğe dayalı toplum psikolojisinde yaptıklarımızı şöyle bir gözden geçiriyorum.

Arkadaş hangi çağda yaşıyoruz. Elin yaptıklarını bir kenara atıp kendi yaptıklarımıza bir bakalım.

Yapay zeka ile bir sistemi insan eli değmeden ve aklı yönetmeden bir makinanın yöneylem karar mekanizmalarını çalıştıracak yazılım motorlarını çevre ajanları ile entegrasyonunu sağlayan ve dünyada parmakla gösterilen bir sisteme imza atıyoruz…

Ancak; gel gelelim kendi sosyal dengelerimizi sağlayacak unsurları programlamasını, kullanmasını bilmiyoruz. Bilsek de hem eleştirip hem de gözünün içine baka baka yapıyoruz…

Be ey insan, sana bir nokta işaret ediliyorsa işaret edilen noktaya bak. İşaret eden parmağa değil.

Ne yazık ki hala parmağa bakacağız diye inatlaşıyoruz.

Hastaneye muayene için doktordan termin zamanı almaya gidiyorsun, önce bahçeden ben erken geldim, önce termin sırasını ben alacağım diyebilmek için bir kağıda adını yazıyorsun… Bekliyorsun sistem açılıyor, kağıttaki sıraya göre numaratör makinasından ilgili doktordan sıra numarası alabilmek için daha doğrusu yeni bir kuyruk rotasyonu için tekrar sıraya giriyorsunuz…Daha yazarken sıkıldım, Çünkü çok banal!

Bu sürü psikolojisine sadakat ne kadar anlamlıymış meğer.

Mesela, hastane yöneticileri siz kaçıncı basamaktasınız?

Mekanın Cennet Olsun Recai…

Böyle 1 Nisan Şakası Olur Mu Hiç?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!