Döngüsel Ekonomi ve Yenilenebilir Sürdürülebilirlik

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada rekabet koşulları artsın veya artmasın gerek ticari gerek askeri ve gerekse uluslararası dış ilişkiler açısından stratejik yönetim önemlidir. 

Aynı zamanda toplumun genel ekonomi içerisindeki etkileşimi de toplum psikolojisinin etken ve edilgenliği açısından çok önemli stratejik nitelikte veriler içerir. 

Dünyayı etkisi atına alan küreselleşmenin sağladığı fayda, tepkisizlik veya zarar, insanların karar almasına ilişkin yöntem ve süreçler üzerinde etkili olmuştur.

Yeniden yapılanmanın etkisine maruz kalan dünya ülkeleri, rol belirleyicilerin etkisinde yapılanmaya uyumlaşırken, rol belirleyiciler de aynı zamanda kendisine tanımlanmış olan rol modelliği doğrultusunda değişimi kabullendiklerini fark edebiliyoruz.

Yakın veya uzak çevremizde yaşanan ve özellikle güçlü devletlerin güç gösterisinin sonucunu yansıtan lokal krizlerinin ardında yatan gerçekler ve bu gerçekler sonucu sosyoekonomik olarak insanların gösterdiği psikolojik tepki…

Kısaca uluslararası makro düzeyde uygulanan senaryolar ve bu bağlamda ortaya çıkan etkiler sonucu insanların birbirleri ile ilintili etkileşimleri kaygıya neden olan savunma psikolojisini daha da etkin hale getirmiştir.

Uluslararası ekonomik gücü temsil eden ulusal para birimlerinden sanal para birimine geçiş sürecinin hazırlanması, uygulamaya sokulması ve herhangi bir veri bankasında olmayıp yapılan işlemler ile ilgili konulara değinmeden bir başka konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. 

Ülkemize geç gelmekle birlikte 1970’li yıllardan itibaren lineer ekonomik model dünya piyasalarını kasıp kavurmuştur. Üret, sat, kullan, çöpe at mantığı maliyet enflasyonunun temel nedenlerinden biri olmuştur. 

Daha sonraları ekonomik sirkülasyonun önemi üzerinde durularak döngüsel ekonomi ve rejenaratif sürdürülebilirlik yani harcanılan kaynakların geri kazanılabilmesi önem kazanmış olmasına rağmen, iktisadi ömrünü tamamlamış artık malzemenin çöp olarak değerlendirilmesi hala ülkemiz insanlarının davranışına kazandırılmamıştır.

Döngüsel ekonomi, artık oluşumunu en az seviyeye çekebilecek kaynakları doğru kullanabilme ve pazar değerine mümkün olduğunca uzun süreli koruma sağlar.

O halde müthiş bir sorunla karşı karşıyayız; kaynak yönetimi.

Kaynaklar doğru dürüst değerlendirilemediğinden maliyet enflasyonu ekonomiyi doğrudan etkilerken, daha da önemlisi maliyet enflasyonunun üzerinde etkili olan “psikolojik enflasyon” maliyetidir…

Döngüsel Ekonomi ve Yenilenebilir Sürdürülebilirlik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!