Toz Pembe Olunca Zaman

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal nitelikleri ile homojenlik göstermeyen bir tarzdır hayat ve koşullar her ne olursa olsun bu süreçte insan doğduğu andan itibaren paylaşacağı çok ilişkili sosyal çevreye ve hukuki bir kimliğe sahiptir.

İnsanın kişisel yetenekleri ve nitelikleri ile etkili olan ruh hali toplum içinde karakteristik bir işlevin rol modelini ortaya koyar.

Ben olgusu ile insanın ruh hali, etkileşimli kültürün değişimci veya statükocu kimliğini farklılık olarak kanıksar ve kanıksatır.

İnsanlığı biraz daha geniş ve derinliğine bir bakış açısı ile tabloyu oluşturmak için fotografını çekip ekonominin rol belirleyicisi olarak değerlendirmeye aldığımızda, ülkelerin makro planları, doğrudan veya dolaylı olarak kendi vatandaşlarını olduğu gibi ilintili olduğu ekonomileri doğrudan diğerlerini ise dolaylı olarak tesiri altına alıp etkileyecektir.

Eğer gelişime yönelik değişkenlik durağan olsaydı, zaman mefhumunun hiçbir anlamı olmayacaktı, sanki durağan olan zamanmış gibi…

Senaryo gereği bir noktada zamanı sabitlediğimizi varsayalım, eğer zaman sabit iken değişim sürekliliğini koruyorsa yani günler gelip geçiyorsa zamanı hep aynı noktada sabit tutmak mümkün mü?

Elbette değil…

***

Zaman olarak değerlendirdiğimiz sanal büyüklük evrenin sistematik yapısı gereği rutin olarak ardışık frekanslar ile bir öncekini takip ederken ve aynı zamanda entropi yaşanırken bu nedenle dünya üzerinde etkili olan gün ışığının ve hava olaylarının mevsimlere göre değişimi de durağanlığın uzayda ve ekolojik sistemde olması mümkün değildir.

Ekonomik sistem içerisinde kişilerin veya ülkelerin yaptırım gücü açısından birbirinden uzaklaştıran yani refah seviyesi açısından makas aralığının açılmasına neden olan geri kalmışlık üretemeyen ve yinelenmeyen ArGe ile insanın bir sonraki gününün bir önceki güne benzemesi ile mümkündür.

Zaman gerçekte ölçüm kriterleri ile her an entropiye maruz olarak karşımıza çıkmış olsa da, insan değişimi yakalayamaz ise zaman mefhumunun onun için artık hiçbir önemi yoktur ve o önemsizlik ölüler için geçerlidir.

Ekonomik devinimde böyle bir doğrusal değişkenlik pratikte de mümkündür ve birbirine bağımlı veya bağımsız değişkenlerde bir değişim varsa, orada faaliyet vardır, huzur vardır, umudun gerçekleşmesi vardır.

Toz Pembe Olunca Zaman

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Elazığ Haber Elazığ Haberleri Elazığ Son Dakika Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!